Majitel Zdeněk Kulič mu zrovna popsal, jak vypadá desetiměsíční výrobní proces, na jehož konci dostane zákazník automatickou linku, která každých sedm vteřin vyrobí jedno zařízení, jež slouží k zastavení stroje krabička s červeným tlačítkem takzvaný total stop.

O cestě a působení ministra průmyslu a obchodu má Zdeněk Kulič jasnou představu. „Měl by působit tak, aby už se lidé nedívali na podnikatele skrz prsty. Měl by propagovat průmysl a hlavně vzdělávání. Víte, my nepotřebujeme dotace, potřebujeme kvalitní lidi. Za dvacet let, co podnikám, jsem poznal šest konstruktérů z těch čtyřiceti lidí, co se o tu profesi pokoušeli. Podpora technického školství absolutně chybí. V Písku pak máme hlavně montovny, které se ale seberou bez ohledu na to, jestli dostaly dotace, a za rok jsou pryč," řekl včera Zdeněk Kulič.

Ministr Kuba tento týden absolvoval cestu na Jablonecko nebo Olomoucko. „Snažím se vyjíždět do regionů, chci vidět, jaké problémy mají podnikatelé. Z kanceláře v Praze mají úředníci často pocit, že vytváří jakési dobro, ale ve skutečnosti to může vypadat jinak. Problémy jsou všude stejné: nedostatek technicky vzdělaných lidí, komplikovanost administrativy či ceny energií.

První zastávkou na cestě v Písku byla návštěva bioplynové stanice. „My jsme rádi, že ministr přijede právě k nám. Známe jeho negativní názor na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, takže mu chceme ukázat, že to neznamená jen fotovoltaiku a že to může fungovat," těšili se na ministra spolumajitelé Bioplynové stanice v průmyslové zóně Milan Kajtman a Jozef Beniska.

Ministr podnikatelský záměr nakonec pochválil. „Oceňuji, že to mají promyšlené, vyrábí teplo, na které mají rovnou odběratele. Jsem proti podporám a dotacím obecně. Kdyby se s fotovoltaikou počkalo, vyvinula by se stejně jako mobilní telefony," myslí si ministr.