Ministr Andrej Babiš hned v úvodu upozornil na fakt, že se s místopředsedou představensta společnosti AGPI Janem Čechem zná 25 let a že do problému, co s vepřínem, nehodlá zasahovat, protože je to úkolem ministra pro lidská práva Jiřího Dientsbiera. Připomněl také to, že jednání o tom, co s vepřínem, trvají už osmnáct let a dosud bezvýsledně.

Podle ministra kultury Daniela Hermana, který ho doprovázel,  je velká naděje na vyřešení. Návštěvy se zúčastnil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Společně navštívili pietní místo a také areál vepřína. Památku obětí romského holocaustu uctili položením květin.

Vláda se podle Daniela Hermana začala zabývat otázkou vepřína opětovně v únoru a od března začala další jednání s vedením společnosti AGPI. "Od března se uskutečnilo několik jednání s vedením AGPI a do včerejška byla neveřejná. Jsou to obchodní aktivity, nechceme nikoho poškodit. Chápeme, že zástupci AGPI nemohou ošidit akcionáře. Přistupují k tomu tak, že je to citlivá záležitost, na které by bylo nemravné vydělávat. Jejich přístup pokládám za velice korektní. Jednání probíhají ve vstřícné atmosféře a existuje společný zájem tuto záležitost vyřešit, protože z dnešních aktérů nemůže nikdo za to, že je situace jaká je, ale jsme postaveni před to ji vyřešit. Teď to byla jen praktická návštěva," dodal Daniel Herman.

Podělil se také o soukromý pohled na situaci: "Můj dědeček zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Kdybych takovéto zařízení našel na místě, kde je dnes památník, i když podotýkám, že nikdo z těchto lidí za to nemůže a setkáváme se tu se vstřícností, asi bych to nevnímal pozitivně. Skutečně je třeba to vyřešit."

Pokud se na nějakém společném řešení vláda s AGPI dohodne a podaří se vepřín odstranit, přijdou na řadu nejprve architektonické návrhy na úpravu prostranství. "Osobně bych to viděl podobně, jako je to na místě bývalého pohřebiště," uzavřel Daniel Herman.

To, že se jednalo pouze o informativní návštěvu potvrdil i Jan Čech. Ministři se podle jeho slov seznámili s areálem a podívali se na jeho konec, kde je prázdný cíp, který byl součástí bývalého cikánského tábora. Tam položili květiny.

Ohledně řešení otázky, co s vepřínem, se nabízely dvě varianty - jednou je přestěhovat ho na jiné místo a druhou je domluvit se na jiných podmínkách. "Informativní schůzka s ministrem Jiřím Dientsbierem se uskutečnila loni v listopadu. Na další schůzku  jsme se připravili v představenstvu. Uvědomili jsme si, že se nám začali promítat tři roky zpátky, kdy nám z proromského hnutí Konexe vyhrožovali, že tu budou dvakrát až třikrát ročně protestovat. Nebyly to jen výhrůžky, tábořili tu, přivazovali se lanem nebo řetězi k plotu a lehali si předí auta. Proto teprve teď, když to vláda začala znovu projednávat, jsme začali uvažovat i o té druhé variantě, kterou upřednostňuje vláda," vysvětlil Jan Čech.  Dodal, že tak daleko ještě v minulých jednáních nedošli. Zůstává však realistou. O částce, jakou by mohli za vepřín případně od vlády dostat, se vyjadřovat nechtěl.

"Žádnou částku nám za dvacet let vláda nenabídla. A hodnota areálu není  pro naši činnost důležitá. Pokud by se měl stavět nový, musel by ho postavit stát," uzavřel.