Právě jeho památce je věnována mince k letošní slavnosti. „Je to jedna z mnoha akcí, které budou postupně věnovány památce Františka Doubka a které bude iniciovat a organizovat nově zakládaný nadační fond nesoucí jeho jméno," informoval galerista Jiří Reiniš, umělcův blízký přítel.

Letošní mince je inspirována Alšovým, dříve Malým náměstím, které patrně bylo hlavním rynkem středověkého Písku. Na reverzové straně mince je Doubkova kresba pohledu na Alšovo náměstí, kterému dominuje Mariánský sloup. Písečtí ho nechali zhotovit jako poděkování Panně Marii za to, že se městu vyhnula velká morová epidemie v roce 1713.

V dolní části sloupu je znak města Písku vytesaný z pískovce. „Právě kopie tohoto znaku s letopočtem 1715 je na averzové, tedy pohledové straně mince. Podle grafik Františka Doubka výtvarné návrhy mincí zpracoval akademický sochař a medailér Vladimír Oppl," doplnil Jiří Reiniš.

Až do pátku do 12 hodin si zájemci mohou v předprodeji v pokladnách kulturního domu, kina Portyč a Divadla Fráni Šrámka zakoupit za 100 korun vstupenku na městskou slavnost, k níž dostanou také pamětní minci. Přímo na slavnosti bude vstupenka bez mince stát 150 korun.

„Pokud se všechny mince neprodají se vstupenkami, dáme je po slavnosti do prodeje samostatně. Celkově jich bylo vydáno 15 000," uvedl Ctirad Havel, ředitel Centra kultury Písek.