Jahodárna Matoušek v tomto týdnu připravuje plantáže na zahájení sezony. Koncem příštího týdne očekává start samosběrů. „Máme tři odrůdy jahod, z nichž každá dozrává trochu jinak. Díky tomu jsou jahody po celou sezonu," nastínil provozovatel jahodárny Jan Matoušek s tím, že část polí se snaží udržovat bez postřiků, aby jahody odpovídaly bio kvalitě. „Zákazníci to poznají na první pohled," směje se pěstitel, který se nyní snaží aspoň částečně vyčistit pole od plevele.

Jahod bude letos dost, pokud vydrží počasí. Jahodárna nabízí prioritně samosběr. Pokud něco zbyde, je možné si zde také koupit hotový košíček s jahodami. „Většinou ale všechno spotřebujeme v naší kavárně, kam míří jahody především," poznamenal Jan Matoušek, který provozuje kavárnu Spago v Čechově ulici.

Plánovaná lavička u městské elektrárny.
Písek chystá další lavičku připomínající významnou osobnost. Která se líbí vám?

Kolik budou jahody letos stát, zatím neví. „Loni byly za šedesát korun. Letos to bude asi podobné, ale přesnou částku ještě nemáme stanovenou," podotkl. Aktuální informace o zahájení samosběru, časech i ceně najdete na nových facebookových stránkách jahodárny Jahody Matoušek - Písek.

Nedaleká jahodárna Buzický nabízí pouze samosběr do vlastních nádob. Sezonu plánuje zahájit také koncem příštího týdne. „Zatím je výhled počasí dobrý, tak snad to tak vydrží," doufá provozovatel Zdeněk Buzický. Jahod podle něj bude letos dost. Cenu zatím stanovenou nemá. Loni zde kilogram nasbíraných jahod stál 55 korun.

MHD bude nově zajíždět na Živec.
MHD bude nově zajíždět na Živec. Město si od toho slibuje snížení provozu

Samosběr je zde povolený pouze pro osoby starší 15 let. Aktuální informace o zahájení samosběru, časech i ceně najdete na facebookových stránkách jahodárny Jahody Písek - Buzický.

Na jahody k sousedům

V jižních Čechách je jedním z nejznámějších míst se samosběrem jahod pole na okraji Bavorova na Strakonicku. Pravidelně zde sezona začíná na počátku června v závislosti na aktuálním počasí. Další z oblíbených plantáží naleznete v Dolní Pěně poblíž Jindřichova Hradce. Tady si kromě jahod můžete zakoupit například i domácí za studena lisované oleje ze lnu, ostropestřece, máku nebo řepky. Jahody se sklízejí formou samosběru do vlastních nádob také na farmě v Mokré u Soběslavi na Táborsku. Předpokládaný začátek samosběrů zde očekávají zhruba v polovině měsíce června v závislosti na počasí.