Milevsko porazilo Písek i další města Jihočeského  kraje. Ve srovnávací studii Město pro byznys, kde se na základě dvaačtyřiceti kritérií hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy, se umístilo na pátém místě v republice jako nejlepší jihočeský zástupce.

„Jsem velmi překvapen, že jsme dosáhli tak pěkného umístnění i v rámci celé České republiky. Je vidět, že směry nastavené před sedmi lety byly správné a  teprve dnes přinášejí ovoce," řekl k úspěchu města starosta Zdeněk Herout.

Zastupitel Miroslav Doubek by podle svých slov nepřeceňoval dosažené výsledky. „Protože mnohé odpovědi jsou velmi subjektivní. Jedině tak si lze vysvětlit například údaj Vzdálenost k dálnici, kde se Milevsko  v rámci Jihočeského kraje umístilo na druhém místě, tedy lépe než  Písek nebo Tábor, i když je k dálnici podstatně dál," vysvětlil Miroslav Doubek.

Jak dodal, mnohá kritéria jako  například vysoká nezaměstnanost, nízké platy a velký počet uchazečů na jedno volné pracovní místo, která vyhovují podnikatelům, posouvají město Milevsko v žebříčku nahoru. „Jinak se však budou na tyto údajná „pozitiva" dívat běžní občané – zaměstnanci," podotkl Miroslav Doubek.

Všichni mohou podle něj pozitivně vnímat kritéria jako nízká cena vodného a stočného, minimální daně z nemovitostí, nízké poplatky, neznečištěné životní prostření  či nízké ceny pozemků i bytů. „Kladné body přináší odborně zdatný úřednický aparát radnice přímo ve městě a  hospodaření města a zatím bez dluhů," doplnil zastupitel Miroslav Doubek.

Evu Suchanovou, která se pyšní titulem Živnostník roku 2012 v Milevsku, umístění města, kde podniká, překvapilo. Zároveň si ale uvědomuje, že je stále co zlepšovat.   „Pro Milevsko bych si přála více pracovních příležitostí a aby se mu vedlo lépe než doposud," konstatovala  Eva Suchanová, která se zabývá prodejem a výrobou květinových výzdob.

Městem pro byznys se stal Humpolec z Vysočiny, druhé místo patří Příbrami a třetí Dobrušce z Královéhradeckého kraje.

Výzkum mezi sebou srovnává dvě stě pět obcí s rozšířenou působností a dvaadvacet  městských částí hlavního města Prahy.

Písek skončil v celorepublikovém srovnání na patnáctém místě. Lepší byly Blatná i Vimperk.