Tisíce diváků sledovaly v Milevsku v sobotu 26. února 2022 největší průvod masopustních maškar na jihu Čech. V Milevsku mají dokonce celoročně přístupné i muzeum maškar, kam se může každý zájemce na masky dojít podívat i mimo masopust.

Sobotní program nabídl zábavu po celý den. Na jarmarku dobré jídlo i pití nebo různé suvenýry. Pod kostelem zněl i flašinet. Hlavní atrakcí byl ovšem odpolední průvod a poprava bakchuse.

Průvod netvoří jen domácí. S rodinou v převlecích za vodníky dorazil ze Stádlce Petr Kyrian. Potěšilo ho, že letos se směl průvod uspořádat. "Vloni byl zrušený. Určitě jsme rádi, že se koná. Patří to k tradici," uvedl Petr Kyrian za rodinku, v níž i ti nejmladší členové, Dominik a Jakub, měli bezvadné zelené fráčky nebo cylindry.

Z domácích se v průvodu objevily třeba malé čarodějky, sestřenice, Natálie a Barbora. "Dávaly jsme dětem mezi diváky bonbóny a kytičky," řekla Natálie a Barbora dodala, že masopustu se v maskách účastní podruhé.

Závěr průvodu tradičně tvořil vůz s Bakusem. Seděl v něm také Milan Pelikán ze spolku Milevské maškary, který akci pořádá spolu s městem a dalšími subjekty. "Bakus bude na náměstí popraven, jako symbol všech špatných věcí," řekl Milan Pelikán k symbolickému vrcholu masopustu. Milan Pelikán v kostýmu mistra popravčího ale dodal, že ceremonie se odehrává pouze za zástěnou, zpoza které se potom vybatolí nový malý Bakus, který znovu špatnosti nese dál. Samotný Bakus ve voze k tomu pokyvoval objemnou hlavou a otvorem vyříznutým v masce pro Deník prozradil, že se jmenuje Vladimír a patří k mančaftu ze Skal. Do Milevska totiž některé obce posílají celou delegaci…

I když v průvodu nechyběla obligátní masopustní kobyla, o jízdu Bakuse se starali dva valaši Šimon a Texan. "Jsme tu potřetí," uvedl kočí Michal Vrba s tím, že přijeli z Jankovské Lhoty.

Ve městě výjimečně

Jedinečnost milevských maškar spočívá podle informací na webu jejich muzea v tom, že jde o městský masopustní průvod; podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině pouze záležitostí vesnickou. Koncem roku 2017 byly milevské maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V naší zemi jde o nejvyšší možné ocenění v této oblasti ze strany státu, které je srovnatelné se statutem národní kulturní památky u nemovitostí.

"Milevské maškary mají svůj dávný původ ve středověkých lidových hrách, kdy se v Milevsku tímto způsobem slavil konec masopustu. V Milevsku se u této příležitosti konal veselý průvod, jehož hlavní postavou byl Bakus. Samotný Bakus byl vezen na voze, cestou se vydatně napájel pivem a jeho oděv byl vycpán hrachovinou," uvádí web muzea.

Postupně se průvod rozrůstal a už roku 1862 byl průvod masek dosti rozsáhlý a od roku 1875 měl vždy nějaký předem určený ráz. Většinou se jednalo o nějakou událost buď z dávné historie, nebo i ze současnosti. Maškarních průvodů se ovšem tehdy nemohl zúčastnit kdokoli. Účast v průvodu byla vyhrazena především milevským obyvatelům.

Známe názvy mnoha námětů milevských maškar. Tak například roku 1888 to byla Cikánská svatba, 1889 Návrat Američanů do vlasti, 1897 Africká karavana, 1901 Výlet vlakem do Ameriky, 1910 První gramofon a roku 1914 to byl Prodaný ženich.