Když před sedmi lety začínal Ondřej Vazač na BMX kole, netušil, že jednou bude sám ostatní učit, jak na to.

„Ke kolu mě přivedl můj kamarád, se kterým se znám od školky. V tu dobu jsem hrál fotbal, a i když ho rodiče upřednostňovali více, nakonec jsem se plně začal věnovat ježdění," začíná Ondřej své vyprávění a pokračuje tím, že ze začátku měl z ramp strach ne kvůli jejich obtížnosti, ale kvůli tomu, jaké lidi tam potká. Brzy mezi ně však zapadl a sálovky značky Nike vyměnil za skate boty.

„Po nějaké době mi ježdění na kole začalo vyhovovat více než fotbal, protože to nebyla týmová hra. Když člověk ve fotbale něco pokazil, hned ho ostatní z týmu začali odsuzovat, na kole je člověk sám za sebe a může být více tvůrčí. A hlavně to více vyjadřuje naši osobnost," říká, i když pro něj začátky nebyly zrovna lehké. Na rampách totiž nebyly dostačující překážky pro kolo. Byly více přizpůsobeny ježdění na skateboardu než ježdění na BMX kole a hlavně neměl nikoho, kdo by mu říkal, jak má co dělat.

Možná i díky tomu vznikl projekt nazývaný Škola kola, ve kterém Ondřej společně se svým kamarádem Jakubem Říhou učí základy ježdění na kole. „Nápad vznikl již před čtyřmi roky. Například v Anglii je běžné, že existuje kroužek, ve kterém učí děti, jak jezdit na BMX. Je to stejný zájmový kroužek, jako když třeba člověk chodí na modeláře nebo na tenis, jen je pod odborným dozorem profesionálních jezdců," vysvětluje Ondřej.

Řekli si, že když toto funguje ve světě, nevidí důvod, proč by to nemělo fungovat i v Čechách. Jediným problémem byl však věk. Žádnému z chlapců v té době ještě nebylo osmnáct a přesně nevěděli, jak zařídit, aby projekt vznikl. Po nějaké době se rampy stávající původně na píseckém výstavišti přesunuly do areálu Jitexu a znovu se rozběhlo občanské sdružení Skateboard klub Písek fungující od roku 1996. Ondřej se dostal do předsednictví tohoto sdružení a společně s Jakubem se začali o areál ramp starat. V tu dobu je napadlo, že Škola kola by šla udělat pod tímto občanským sdružením.
V zimě se rozhodli udělat nábor. Vyvěsili plakáty a čekali, jestli se lidé chytnou. A ono to vyšlo. Na nábor přišlo kolem dvaceti lidí, což nečekali. Díky náboru zjistili, že by byl v Písku zájem a Škola kola se již před dvěma roky rozběhla.

V současné době čítá kolem patnácti členů. Členství není nijak omezeno věkem ani pohlavím. Může se připojit kdokoliv.

Tréninky se konají dvakrát týdně a jsou rozděleny na letní a zimní. V zimním období trénují v tělocvičně Šobrovy základní školy nebo v tanečním centru ZIP Kláry Humpálové a věnují se kondičnímu cvičení a strečinku. Občasnou výjimkou je například přednáška Červeného kříže o první pomoci, která je při tomto extrémním sportu velmi důležitá, jelikož pravděpodobnost, že se někdo zraní, je vysoká. V letním období se koná trénink v píseckém skateparku a je rozdělen na čtyři části. První částí je rozcvička trvající dvacet minut, při níž se zahřejí a dostanou do formy. Po rozcvičce následuje první program, který je individuální, a každý trénink se liší. Po přestávce následuje druhý program, který je také individuální. Poslední částí jsou různé soutěže, jako je například skok do výšky, co nejdelší jízda na zadním kole nebo sprinty do kopce.

O prázdninách se sice tréninky nekonají, avšak členové Školy kola pořádají různé „tripy" po okolních městech, aby si vyzkoušeli i jiné překážky v jiných městech.

„V různých městech po České republice se koná Xcup, což je série závodů, a závěrem je mistrovství republiky, takže je vidět, že kolu se lze věnovat i profesionálně díky republikové úrovni Xcupu. Před nedávnem jsme se zúčastnili závodu v Jindřichově Hradci a v září nás čeká závod v domácím píseckém skateparku. Ten by si nikdo neměl nechat ujít," láká Ondřej Vazač.

Málokdo ví, že Škola kola pod vedením Ondřeje a Jakuba byla první svého druhu v České republice. I když jezdců na kole přibývá a tento sport se stává více a více oblíbeným a i když podobné projekty vznikají i v jiných městech, toto prvenství jim nikdo nevezme.

SIMONA KUBIŠOVÁ