Provozní dotace pro společnost ČSAD Autobusy České Budějovice, která MHD pro Písek zajišťuje, bude příští rok 17,9 milionu korun. Letos to bylo zhruba deset milionů. Podle informací mluvčí písecké radnice Petry Měšťanové se zatím počítá s tím, že zůstane zachován počet spojů, město se však spolu s dopravcem pokusí hledat možné úspory. „Cestující bude plnocenná jízdenka i příští rok stát 20 korun v případě, že ji u řidiče zaplatí v hotovosti. Při platbě bankovní kartou je vyjde na 12 korun,“ dodala mluvčí.

Místostarosta města Josef Soumar připomněl, že v Písku jezdí od konce roku 2020 elektrobusy a vozy na CNG. Zdražení energií na ně tedy významně dopadlo. „Jejich vysoké ceny se promítly do předpokládané provozní dotace pro příští rok. V případě poklesu cen elektřiny a plynu bude provozní dotace vyúčtována podle skutečnosti. Je tedy možné, že město za provozování MHD zaplatí nakonec méně, než se nyní předpokládá,“ řekl místostarosta s tím, že však vedení města nechce jen čekat, jak se situace vyvine.

Vernisáž výstavy Evy Blahové v Malé galerii Sladovny.
OBRAZEM: Ve Sladovně rozsvítili nový betlém i zahájili adventní výstavu

„Ještě v prosinci se sejdeme s naším dopravním expertem z kanceláře Smart Písek, pracovníky odboru dopravy a zástupcem ČSAD Autobusy České Budějovice a budeme hledat možnosti, jak ušetřit. Nechceme v žádném případě omezit dostupnost dopravy, nelze však vyloučit, že by mohlo dojít k omezení některých málo vytížených spojů,“ poznamenal Josef Soumar.

Autobusy MHD v Písku ročně najedou zhruba 300 tisíc kilometrů. Dopravu po městě na šesti linkách zajišťuje pět elektrobusů a dva vozy na CNG.