Ve dnech 11. - 16. listopadu jsme se zúčastnili vzdělávací aktivity ve španělském městě Valdepeñas. Z naší školy vyjely čtyři paní učitelky. V neděli odpoledne jsme se všichni sešli na madridském letišti Barajas a odjeli jsme do Valdepeñas, kde jsme se ubytovali. Naši španělští kolegové pro nás měli připravený bohatý vzdělávací program.

Hned v pondělí jsme byli přivítáni na naší partnerské škole. Je to škola, která má 240 žáků, tedy oproti naší škole je opravdu malá. Všichni žáci nás nadšeně vítali vlaječkami jednotlivých států a společným zpěvem. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny a navštívili jsme několik vyučovacích hodin. Tato škola má dvojjazyčný projekt angličtina – španělština, takže nebyl problém s domluvou. Na hodinách nám žáci předváděli své dovednosti hlavně v angličtině.
Stejně tak úterý a středu jsme strávili především ve škole. Odpoledne a večer jsme ještě měli vzdělávací aktivity na místní univerzitě, v úterý s jednou z našich anglických kolegyň a ve středu s americkým lektorem. Ve středu večer jsme také byli přijati na radnici ve Valdepeñas vedoucím odboru školství a kultury.

Také čtvrtek nás přivítal sluníčkem a teplem. Ten den nás čekal výlet do krásného města Toledo, což je centrum oblasti Castilla la Mancha. Byli jsme přijati na oblastním ministerstvu kultury, školství a sportu. Tam nám vysvětlili, jak tento úřad v Toledu funguje a jak podporují podobné mezinárodní projekty. Po této oficiální části jsme se přesunuli do centra Toleda, kde nám průvodce dělal španělský kolega, který se v tomto městě narodil. Musíme říct, že Toledo, bývalé hlavní město Španělska, je opravdu nádherné. Tolik krásných historických a skvěle udržovaných budov se jen tak nevidí. Město má úplně jiný ráz než naše města. Navštívili jsme místní katedrálu, které je vskutku impozantní a vychutnali jsme si atmosféru tohoto města. V Toledu se také nachází slavné Museo el Greco, kde najdete obrazy tohoto významného malíře. Samozřejmě jsme do něj také zavítali.

Pátek byl trochu smutný, protože nás čekal odjezd na letiště a rozloučení s našimi kolegy. Odjížděli jsme velmi časně, už v 6 hodin ráno. Protože nám do odletu zbyl nějaký čas, s kolegyněmi jsme se rozhodly, že si prohlédneme centrum Madridu. Madrid je krásné, historické město se spoustou malebných zákoutí. V kontrastu s tím zde stojí monumentální královský palác a úžasná katedrála. Odpoledne už nás potom čekal odlet do Prahy.

A co nám tato návštěva dala? Především jsme všichni načerpali nové zkušenosti. V každé škole používají totiž trochu jiné metody práce – a to je hlavní přínos těchto vzájemných návštěv. Také jsme s kolegyněmi do naší školy přivezly nádherný výsledek jedné z mnoha projektových aktivit – Knihu dětských práv. V naší škole na ní pracovali žáci 7.A a 7.B, za což jim patří velké díky. Neodmyslitelnou součástí těchto výjezdů je samozřejmě i poznávání místní kultury a jídla. Toho jsme si všichni užili opravdu dost a musíme říct, že to byla přehlídka perfektní gastronomie. Stravovací styl Španělů se nám moc líbil – na jídlo se nespěchá, jí se v klidu a pohodě a také skladba pokrmů je úplně jiná: jí se hodně masa a zeleniny a minimum příloh. Také jsme si se zahraničními kolegy vyměnili zkušenosti a zjistili jsme, že je vlastně úplně jedno, v jaké zemi učíme, protože problémy máme velmi podobné.
A co nás čeká dál? V nejbližších týdnech budou na řadě další projektové aktivity: vysílání o dětských právech, komiks s názvem Jak napravit dětský svět, vzdělávací aktivita v partnerské škole v rumunském Brašově, sestavení projektového časopisu, závěrečná projektová hodnotící schůzka v anglickém Bodicote a během prázdnin zpracování závěrečné zprávy pro národní agenturu. Tedy práce více než dost. Tak nám držte palce, ať se nám práce daří.

Pavlína Reinišová, ZŠ J. K. Tyla, koordinátorka projektu