Nejvýznamnější píseckou akci čeká po třinácti letech, kdy ji pořádalo Centrum kultury města Písku, zásadní změna. Přejde do rukou soukromého subjektu. Pražská společnost ArtProm vyhrála výběrové řízení na pořádání příštího ročníku městské slavnosti, resp. byla jediným účastníkem, který splnil podmínky zadávacího řízení. Ostatní dva subjekty byly vyloučeny - jeden přestřelil cenu, druhý udělal formální chybu.

Společnost ArtProm dostane od města za uspořádání slavnosti 2,5 milionu korun bez DPH. Má za to zajistit třídenní akci pro zhruba 20 tisíc návštěvníků v termínu od pátku 7. do neděle 9. června 2024. Podmínku je mimo jiné nabídnout dva známé interprety na páteční a sobotní večerní koncert, historický program, kvalitní nabídku stánků, ale také zapojení místních spolků a škol.

Nového organizátora slavnosti schválili radní města na svém čtvrtečním jednání. „Reference mají dobré," poznamenal místostarosta Michal Přibáň s tím, že společnost pořádala například Český národní den na EXPO v Dubai nebo zahájení předsednictví Rady EU.

Městská slavnost Dotkni se Písku 2023.
Písecké slavnosti jsou v plném proudu. Podívejte se na fotogalerii či video

V příštích měsících jsou v plánu tři koordinační schůzky, kterých se zúčastní také členové kulturní komise či zástupci odboru školství a kultury a seznámí vybranou společnost s tím, jak slavnosti dosud vypadaly, co se od nich očekává a podobně.

Nového pořadatele slavností začalo město hledat na návrh radního pro kulturu Robina Mikušiaka, který v minulosti sám slavnost pořádal. Zastupitelé Písku následně myšlenku výběrového řízení schválili a přiklepli na akci maximálně tři miliony korun z rozpočtu města. Josef Kašpar, ředitel dosavadního pořadatele akce, Centra kultury města Písku, hned po rozhodnutí zastupitelstva uvedl, že nemá v plánu se do výběrového řízení hlásit. A to také dodržel.