Městská slavnost Dotkni se Písku se měla konat v polovině června. Přípravy už byly v plném proudu. Podle ředitele pořádajícího Centra kultury města Písku Josefa Kašpara je zrušení akce správné rozhodnutí. "Přípravy na slavnost se zastavily asi před měsícem a nyní už bylo třeba přestat vyčkávat a rozhodnout. Za těchto podmínek bychom nemohli pracovat na marketingu ani prodávat vstupenky a i kdyby do června všechna omezení padla, nikdo netuší, jaké budou reakce lidí a zda by vůbec byla nějaká návštěvnost," poznamenal Josef Kašpar.

Centrum kultury mělo nasmlouvanou většinu vystupujících, se kterými to nyní řeší. "S řadou z nich jsme domluvili přesun na příští rok. Musím říct, že naše rozhodnutí vzhledem k situaci chápou," zmínil ředitel s tím, že se zvažuje možnost uspořádat na podzim alternativní akci věnovanou oslavám 777 let města. "V žádném případě nejde o náhradu slavnosti, ale pokud tomu bude situace nakloněna, akci uspořádáme," doplnil.

Centra kultury se stejně jako všech kulturních institucí současný stav velmi dotýká, ale dělá všechno proto, aby ho ustálo. "Museli jsme desítky akcí zrušit nebo přesunout na podzimní termíny, takže dramaturgie funguje dál. Administrativní práce je pořád dost," podotkl Josef Kašpar s tím, že část zaměstnanců, u kterých je to možné, pracuje momentálně z domova.

Kino Portyč se snaží promítat aspoň online. Stalo se součástí virtuálního projektu vašekino.cz, do kterého se zapojilo i dalších 80 kin z celé republiky.

Ruší se také Pískoviště plánované na druhou polovinu května. "Po dohodě s pořadatelem bude zrušen také letošní závod dračích lodí plánovaný na polovinu května," uvedla mluvčí radnice Irena Malotová. Naopak zachovány podle ní zůstanou sochy z písku v Písku. "Nenastanou-li další okolnosti bránící tvorbě obřích pískových soch, vyzdobí díla s námětem „777 let města Písku“ v závěru května opět náplavku řeky Otavy u Kamenného mostu," poznamenala mluvčí. V přilehlé Čechově ulici bude také otevřena tradiční venkovní výstava, která tentokrát představí město Písek a jeho obyvatele v (historické) fotografii. K výročí města vzniká dále reprezentativní publikace se 777 fotografiemi dnešních autorů a je také připravován krátký videospot představující jak významné okamžiky historie města, tak jeho současnost.