Městská elektrárna v Písku bude mít nového provozovatele.Městská elektrárna v Písku bude mít nového provozovatele.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Muzejní část objektu si vezme do parády Prácheňské muzeum a připraví zde novou expozici. Jak prozradil jeho ředitel Jiří Prášek, hlavní myšlenka výstavy se nezmění. Pořád se bude točit především kolem historie nejstarší české vodní elektrárny a prvenství Písku co se týče veřejného elektrického osvětlení. „Představu samozřejmě máme, ale v první řadě potřebujeme elektrárnu převzít, abychom věděli přesně, jaké budou třeba stavební úpravy a co nám prostory dovolí," nastínil Jiří Prášek s tím, že původně plánované zpřístupnění veřejnosti mělo být začátkem letních prázdnin. Jelikož se ale zpozdilo předání objektu ze strany bývalého provozovatele, nelze zatím termín slibovat.

Vedení města vidí jako reálné zpřístupnit elektrárnu včetně přilehlého ostrova během půl roku. „Je to ale hrubý odhad. Bude záležet, v jakém to bude stavu, až to přebereme," poznamenal starosta města Michal Čapek. V poslední době se často objevovaly informace o neudržovaném stavu budovy, takže budou zřejmě nutné stavební úpravy.

Královská elektrárna města Písku.
Městská elektrárna změní provozovatele. Zpřístupnit se má i ostrov na Otavě

Městská elektrárna je nejstarší fungující vodní elektrárna v Čechách. Stojí na místě bývalého Podskalského mlýna, kde vznikla na přelomu 19. a 20. století. Po rozsáhlé rekonstrukci začala opět dodávat elektřinu do sítě v dubnu roku 1994. Muzejní expozice byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1997.

Ostrov na řece Otavě, který patří Povodí Vltavy, by mělo město také dostat do užívání a zpřístupnit ho veřejnosti. „S Povodím už jsme jednali a je to na dobré cestě. V první řadě to tam také musíme dát do pořádku a pak se uvidí, co s tím dál," podotkl starosta s tím, že si zde umí představit například konání svateb nebo půjčování lodiček a šlapadel.

Nově vzniklá společnost města Energetická správa Písek bude provozovat technologickou, strojní část. Ta generuje elektřinu, která se může prodávat do sítě. Podle vedení města může elektrárna vydělat až milion a půl korun ročně. Peníze z provozu elektrárny půjdou jako příjem do energetické koncepce města. Budou se z nich financovat například vodní elektrárny nebo solární panely.

Nová lavička s uměleckým prvkem stojí na promenádě u městské elektrárny.
Písek má novou uměleckou lavičku u městské elektrárny. Jak se vám líbí?

Městskou elektrárnu měl od konce roku 2007 v pronájmu písecký zastupitel Marek Anděl, kterému ke konci loňského roku skončila smlouva. Jak v závěru minulého roku uvedl, s provozováním elektrárny nechtěl dál pokračovat. Předat zpět městu ji měl ke konci roku, což se však protáhlo. Oficiálně předaný je objekt až ke 31. lednu.