„Nedá se tam žít. Opevňujeme se na vlastních pozemcích,“ uvedla za skupinu občanů Lenka Nádějová na čtvrtečním jednání, kde se podnětem zabývali zastupitelé.

Potíže v této okrajové lokalitě souvisí se statkem, kde bydlí několik sociálně slabých i nepřizpůsobivých rodin. Spravuje ho organizace Naděje. „S nepořádkem bojujeme stále, zvláště po zimním období, jsem si toho vědom. Dodnes se ale ke mně nedostala informace o žádném konfliktu, po kterém by se lidé měli bát,“ poznamenal oblastní ředitel Daniel Svoboda.

Kromě střediska Naděje sídlí v Purkraticích i ubytovna firmy BaK pro zahraniční dělníky.

Město Písek, jehož částí Purkratice jsou, připraví v blízké době schůzi, na kterou pozve nejen obyvatele Purkratic a ostatní dotčené, ale také zástupce Naděje, firmy BaK, policie státní i městské a městských služeb. Společně se pak budou snažit najít způsob, jak zde obyvatelům zlepšit kvalitu života. Naděje je pro. „Máme zájem o zlepšení situace. Budeme usilovat o udržení pořádku kolem statku formou pravidelných kontrol a úklidových dnů,“ slíbil oblastní ředitel Naděje Daniel Svoboda.

Za nepořádek v lokalitě ale zřejmě nemohou jen obyvatelé ubytoven. „Z rybníku jsme vytahovali staré mrazáky a podobně,“ konstatoval zastupitel Martin Brož, který byl jedním z organizátorů úklidové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Mělo by se podle něj hlavně zamezit snadnému příjezdu k rybníku. Radní Miroslav Sládek navrhl umístit sem kameru.

Středisko Naděje v Purkraticích vzniklo v roce 2002.