Narazíte v Písku na rozbitou lavičku nebo vyvrácenou značku. Málokdo zajde někam nahlásit takovou malou „závadu". „S novou aplikací pro chytré telefony Incity, která pilotně funguje v Písku, stačí, když nešvar vyfotíte, případně popíšete textově a kliknete na odeslat. Podnět se automaticky dostane k pracovníkům Městských služeb Písek. Pak můžete přímo v telefonu sledovat, jestli už je problém odstraněn," popsal jednu z funkcí aplikace Miroslav Burda z písecké firmy Intelis, která Incity exkluzivně pro Písek připravila.

Aplikace nabízí kompletní kulturní program ve městě, aktuality, kontakty na odbory města, ale třeba i informace o parkovištích, dopravě, cestovním ruchu. „Naší hlavní výhodou proti podobným katalogům je online provoz. Člověk si vše stahuje do mobilu v reálném čase. To má dvě výhody. Data nezabírají tak velký prostor a hlavně se vše odehrává v reálném čase. Veškeré informace jsou stále aktuální. Incity umí využít i GPS modul telefonu. Najdete si parkoviště a stačí kliknout na navigovat a telefon vás tam dovede," objasnil Miroslav Burda. Nadstavbou pak mohou být informace, které se objeví uživateli na oznamovacím řádku mobilu, i když nebude mít aplikaci zapnutou. „Šlo by například o velmi důležitá varování před povodněmi," doplnil Miroslav Burda.

K dispozici je zatím Písek, postupně by měla přibýt další města, například Český Krumlov nebo Telč. Aplikace je zdarma. „Nechceme ji ani zaplevelit banerovou reklamou. Soukromé subjekty si ale mohou zaplatit zařazení do sekcí ubytování, stravování a později i služeb," dodal Miroslav Burda.

Město uzavřelo smlouvu s firmou Intelis na vývoji za jednu korunu. „My umožníme partnerovi vyzkoušení jeho aplikace v praxi," vysvětlil podíl města starosta Ondřej Veselý. Aplikace Incity je ke stažení na google play pro telefony s operačním systémem android a na appstore pro telefony značky Apple. ⋌