Investoři Jiří Šindelář a Stanislav Dušek, kteří v lokalitě určené pro výstavbu  domů Pod Zvíkovcem vybudovali kanalizaci, vodovod a veřejné osvětlení, příspěvek od města nedostanou. Žádost o finanční podporu na uskutečnění takzvané stavby obecného zájmu zastupitelé nepodpořili.

„Příspěvek není nárokovatelný. V rozpočtu na letošní rok žádné peníze na tyto příspěvky nemáme,“ podotkl starosta města Zdeněk Herout (ODS).

Důvodem neposkytnutí peněz je podle místostarosty Martina Třeštíka (ČSSD)  to, že město pro lokalitu získalo mnoho peněz. „Zajistilo vypracování žádosti o dotaci na vybudování komunikace, která bude do konce června dokončena. Částka, kterou do toho město přineslo, je asi dvanáct milionů korun, z toho necelý jeden milion korun je náš přímý podíl,“ řekl Martin Třeštík. „Vedle toho jsme si na přibližně dvě stě padesát tisíc korun vyčíslili veškeré náklady, které jsme s celou akcí měli, od zpracování posudků, projektů až po vlastní administrativní náklady,“ dodal.

Zájemci mohou na stavbu tzv. obecného zájmu, kterou následně bude vlastnit město,  získat příspěvek až padesát tisíc korun na jeden byt nebo 50 tisíc korun na veřejnou zeleň pro celou lokalitu. „Možnost podpořit stavbu v obecného zájmu jsme jako město splnili dostatečně,“ doplnil k podpoře města v lokalitě Pod Zvíkovcem Martin Třeštík. 

Zastupitelka Ivana Stráská (ČSSD) upozornila na to, že se město může dostat do situace, kdy si vlastník pole usmyslí, že tam vybuduje stavební parcely, a bude požadovat po městu, aby ho zhodnotilo tím, že vybuduje inženýrské sítě.     „K něčemu podobnému jsme se tady dostali. Na Zvíkovci jsme byli tlačeni k tomu, abychom lokalitu zainvestovali, město tak neučinilo. Pozemky nebyly na rozdíl od lokality Cukava ve vlastnictví města, ale myslím si, že jsme pomohli více než dost sehnáním evropských peněz i zaplacením dalších výdajů, které s tím souvisely. Proto naprosto souhlasím s tímto přístupem, a myslím si, že filosofie zhodnocovat někomu pozemky, aby je posléze výhodně prodal, je špatná,“ řekla Ivana Stráská.

Podle městského úřadu neobsahovala žádost investorů počet bytů, které by tu chtěli vybudovat. „Vzhledem k velikosti lokality a počtu možných bytových jednotek by se v případě plného příspěvku jednalo o více než dva miliony korun,“ zdůraznil Petr Švára, vedoucí odboru regionálního rozvoje.

Vyjádření investora Jiřího Šindeláře se v pátek Deníku nepodařilo získat. Je na dovolené mimo Českou republiku.