Jeden informační měřič už v Chyškách mají – na příjezdu od Nosetína – druhý letos pořídí. Zastupitelé na jeho nákup vyčlenili na středečním zasedání peníze. Bez jediné připomínky. Obec ho umístí na příjezdu do Chyšek ve směru od Milevska.

Diskutovat se o něm začalo až na konci jednání. Obyvatel  Zdeněk Neuschel informační měřič rychlosti považuje za příliš drahý a neúčinný. „Pokud se dá radar na tuhle rovinku do kopce, kde má každý nohu na plynu a nebude před sebou vidět nic, asi těžko zpomalí. Sedmdesát tisíc korun bych za něj nedal," řekl zastupitelům Zdeněk Neuschel, který se zajímal o to, zda mají odezvu na druhý měřič. „Máte o radaru od Nosetína závěry, že přispěl ke snížení rychlosti? Opodstatňují výsledky alespoň trochu, aby se vůbec uvažovalo o dalším radaru?" ptal se  Zdeněk Neuschel.

Starosta Miroslav Maksa reagoval, že od lidí nemá žádnou odezvu. „Kdyby nepomohl, tak by asi přišli a stěžovali by si, že se to nezměnilo," podotkl starosta Miroslav Maksa.

Radar, který na příjezdu do Chyšek od Nosetína mají, patří mezi jednodušší typy. Nezaznamenává počet vozidel ani jejich rychlost. Chyšečtí tedy přesně nemohou říci,  kolik řidičů překročí rychlost a o kolik, a jaký počet  jede předpisově.

Podle Zdeňka Neuschela jde  jen o to, že ten, kdo chce dát nohu z plynu, tak ji dá, a kdo nechce, tak jede rychleji. „Sedmdesát tisíc korun za radar mi přijde hodně. Ale je to na zastupitelstvu, já nejsem zastupitel," řekl Zdeněk Neuschel.

Chyšečtí předpokládají, že by pořídili stejný měřič, jako už mají. Ovšem kvůli tomu, že není v daném místě přívod proudu, musí zaplatit jiný zdroj a ten cenu prodražuje zhruba o dvacet tisíc korun.

Podle zastupitele a starosty místního hasičského sboru Josefa Vachty má radar na příjezdu od Milevska opodstatnění. „V hasičárně jsme dost často a vidíme, že jak od Milevska, tak i opačně jezdí řidiči dost rychle. Radar jsem tu navrhoval už před dvěma roky, nakonec se dal na stranu od Nosetína," připomněl Josef Vachta, podle kterého by měřič zpomalil auta, která míří na náves. A tam se pohybuje hodně dětí.

Zastupitel Josef Fuka si všímá, že řidiči na příjezdu od Nosetína padesátku nerespektují. „Chodím sem se psem na procházku a tak to vidím. Auta to valí do zatáčky a až za ní uvidí – když už jsou dávno v obci – radar. Najednou začnou přibrzďovat, ale že by někdo přibrzdil na padesát, to jsem nikdy neviděl," řekl Josef Fuka.

Toto umístění radaru, jak vysvětlil starosta, je ideální. „Dostali jsme za měřič pochvalu, protože oni nechtějí, aby radar byl na značce nebo těsně za ní, ale uvnitř obce. Je to tak správně," řekl Miroslav Maksa. „Když se řidič do obce přiřítí jinou rychlostí než padesátkou, tak to na měřiči vidí, a má zpomalit," dodal starosta, na kterého podle jeho slov radar účinkuje. „Když vidím, že jedu více, zpomalím," dodal  Miroslav Maksa.

K umístění měřiče se vyjadřuje dopravní inspektorát a odbor dopravy.