Starosta Ondřej Veselý ve čtvrtek nenašel odvahu nechat hlasovat o návrhu na postavení Centra sociálních služeb Portyč. „Kolegové mi sdělili, že většinový názor je negativní,“ uvedl Veselý.

Kromě vážné diskuze, která se nesla v mnohem klidnějším a věcnějším duchu než v únoru v Divadle Fráni Šrámka, zaznělo ale i několik pozoruhodných výroků. Radek Boček, který v tomto týdnu rezignoval na místo v městské radě, kam ho nominovala ČSSD, komentoval svůj přístup k romské komunitě s pomocí příběhu.

„Byl jsem ve středu v kině s přítelkyní a její dcerou, bylo tam dvacet lidí z majoritní společnosti a dvacet Romů. Kvůli jejich chování jsem v afektu uvažoval, že vojenský újezd v Boleticích by byl nejbližší místo, kam bych je poslal. Když jsem se z toho ale dostal, bylo mi jasné, že tu máme problém a musíme ho řešit,“ řekl Boček.

„Bylo by chybou před tím zavírat oči. Problém bude na Portyči eskalovat. Represe v kombinaci s aktivní podporou je tou správnou volbou. Když jsem odcházel z kina, tak jsem se vám, kteří na Portyči bydlíte, omlouval, ale moje rozhodnutí to nakonec nezmění,“ uvedl Boček, který plánoval hlasovat pro.

Senátor Miroslav Krejča, který nedávno vystoupil z ČSSD, chtěl naopak hlasovat proti centru a během jeho vystoupení se třikrát ozval potlesk. „Bavíme se tu o problému nepřizpůsobivých občanů, nebo řekněme rovnou Romů. Řešením není budování centra, řešením je, aby posílali děti do škol, a starší aby pracovali. Pošleme je pracovat. Tím, že jim budeme budovat klubovny, tím je nepřevychováme,“ vysvětlil svůj názor Krejča.

Na to reagoval starosta Ondřej Veselý, který byl od začátku nejhlasitějším příznivcem centra. „Nazval jste to klubovnou. Když se řekne klubovna, představím si místnost, kam jsme si chodili hrát, pak dívat se na děvčata a pak popíjet pivo. Tak to ale na Portyči nebude. Cílová skupina nemá základní návyky, že ráno dítě vstane a jde do školy. Když se vrátí, udělá si úkoly. Jak jim to vštípit? Dvacet let represivních nástrojů neuspělo,“ poznamenal Veselý.

„Jestli klubovnou nazýváte zařízení, kde je budeme učit těmhle návykům, já bych do podobné klubovny jako patnáctiletý chodit nechtěl. A kdyby mě ráno nevykopali, do školy bych také nešel,“ dodal Veselý.