„Letošek byl pro mě horší než loni, ale lepší než jiná léta, takže průměrný. Neřekl bych, že sucho mělo přehnaně výrazný vliv. Jaro totiž bylo celkem slušné s dostatkem vláhy a pamatuji si na daleko horší roky. Nektaru bylo samozřejmě trochu méně, problémem spíš byl fakt, že se nevytvořila medovice pro lesní med, který u nás chyběl. Že les nemedoval možná trošku ovlivnilo i letošní výnos,“ vysvětluje Pavel Sláma, předseda okresního výboru Českého svazu včelařů v Písku.

Kvalitu květového medu si ale chválí. „Hodně medovala lípa, která nedávala med už léta. Ani včelaři starší, než jsem já, to nepamatují,“ uznává a za pravdu mu dává i referentka pro chov včel Jaroslava Olžbutová.

„Lipový med měl opravdu voňavou a krásnou chuť lípy. To je opravdová rarita letošního roku. My jsme měli hodně medu i z květů jabloní, protože včely byly dost brzo silné, takže i s klasickým květovým medem jsme spokojeni. Další snůšky jsou ale na přírodě a letos se to s lípou povedlo pěkně,“ pochvaluje si Jaroslava Olžbutová.

Kristýna Svobodová