VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé kandidují v Písku za různé i stejné strany

Písek - V zastupitelstvu města  by v příštím volebním období opět mohla zasedat manželská dvojice Petra a Lukáš Trambovi. Další manželský pár Hana a Milan Rambousovi už nekandiduje.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Písecká historická radniceFoto: Deník/Pavel Hubka

Trambovi: Máme na většinu problémů stejné názory

Na kandidátce TOP 09 do zastupitelstva města je na 2. místě  architektka Petra Trambová (PT). Na šestém místě je jejím manžel, středoškolský učitel Petr Tramba (PT), ale na kandidátce Jihočeši 2012. Hovořili jsme s oběma o působení v komunální politice.

Kdy a proč jste se rozhodli kandidovat do zastupitelstva?
PT: Na jaře 2010 mě oslovili kolegové z TOP 09, zda bych nechtěla na kandidátku. Dost mě to zaskočilo a chtěla jsem odmítnout. Také jsem byla podruhé těhotná, nedovedla jsem si to vše dohromady představit. Ale po zralé úvaze jsem kývla. Jako doplněk k mateřské dovolené mi to přišlo jako zajímavá zkušenost.
LT: Do komunální politiky jsem vstoupil v roce 1999. Byl jsem po vysoké škole. Vrátil jsem se ze studií z Prahy zpět do Písku. Začalo mě zajímat politické dění v rodném městě a jakožto pravicově smýšlející člověk, jsem se začal zajímat o pravicovou politiku v Písku. V té době jsem ještě neměl rodinu.

Kdo a čím vás přesvědčil ke vstupu do komunální politiky? Shodovala se vaše představa se skutečností?
PT: Dovolím si na tomto místě citovat politologa Petra Robejška: „Nestačí zvonit klíči. Musíme překonat vlastní pohodlnost a převzít díl odpovědnosti… Společnost, která se trvale zdržuje politické aktivity a doufá, že tahle vláda nabídne ideální politiku, si za své problémy může sama…"
To je i můj důvod. Pokud chci něco změnit, musím začít u sebe a aktivně pracovat. Nikdo jiný to  za mě rozhodně neudělá.
Mám zkušenosti ze zaměstnáním ve velké firmě i s podnikáním a samozřejmě se to s prací pro obec nedá srovnat. Politika jako taková mě až tak nebaví, ráda vidím za sebou hmatatelné výsledky bez dlouhých řečí. Věděla jsem, že od rozhodnutí k realizaci není tak rychlá cesta jako v soukromém sektoru, ale zaskočilo mě, jak si to umíme ještě více byrokraticky zkomplikovat (viz například  nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek).
LK:  Do komunálních voleb jsem poprvé kandidoval v roce 2006, kdy jsem byl zvolen zastupitelem. O dva roky později jsem byl zvolen do rady města. V letošním roce jsem se dostal do zastupitelstva jako náhradník za Toma Zajíčka.
Kdysi, jako každý začátečník, jsem měl naivní představy o politice, ale v průběhu let jsem nasbíral mnoho cenných zkušeností od svých starších kolegů (Toma Zajíčka, Luboše Průši nebo  Tomáše Franců)  a dnes již mohu s jistotou říci, že se cítím být zralým komunálním politikem v nejlepších letech.

Mluvíte doma o politice?
PT: Samozřejmě doma politiku probíráme. Manžela zajímá, co jsme projednávali na radě nebo v zastupitelstvu a pak mi uděluje dobré rady, jak to kdysi řešili „oni" .
LT: S Petrou se o politice bavíme, ale nejsou to zásadní a dlouhé rozmluvy. Většinou mám na její koaliční práci v zastupitelstvu opoziční názory.

Kandidujete každý za jinou stranu a tedy za různé volební programy. Různí se vaše názory na hodně problémů? Jak to řešíte?
PT: Máme na většinu problémů stejné názory, takže žádné dramatické diskuse u nás neprobíhají. Obě strany, jak TOP 09 i Jihočeši jsou si svými programy velmi blízké.
LT: Na všechna závažná písecká témata (kasárna, bazén, lávka, parkování) máme podobné názory. Petra je pravicově smýšlející, takže moc nerozumím tomu, proc její strana je v současné koalici, kterou vede ČSSD.

Rambousovi: V politice, i v té komunální, občas chybí zdravý rozum

Voliči už  jména dosavadní místostarostky Hany Rambousové, která přišla do uvolněné funkce   z místa profesorky Gymnázia Písek, a Milana  Rambouse, ředitele SOŠ a SOU Písek, na kandidátních listinách  Volby pro město ani jiné strany nenajdete.  Hany Rambousové (HR) a Milana Rambouse (MR) jsme se zeptali:

Kdy a proč jste se rozhodli kandidovat  do zastupitelstva města Písku? Jak to přijala rodina?
HR: Byla jsem oslovena zástupci tehdejší VPM. K mému rozhodnutí kandidovat přispěl především  fakt, že se tehdy nejednalo o politickou stranu a chtěla jsem podpořit  místostarostu Vojtěcha Bubníka. Znala jsem jej ze společně strávených let na gymnáziu. On byl ve funkci ředitele a já kantorky. Věděla jsem, že je vzdělaný, chytrý a že na jeho slovo se mohu spolehnout. Nejhůře si na moji funkci zvykaly obě babičky a pes.
MR:  Po roce 1989 se snad každý občan zajímal o politické dění v našem státě a pochopitelně i o dění v obci, ve které člověk žije. A když jsem byl v roce 1998 osloven zástupci VPM, abych „posílil" kandidátku tohoto hnutí, souhlasil jsem s podmínkou umístění v druhé polovině kandidátky. V následném volebním období (2002 – 2006) jsem byl na kandidátce asi na desátém místě a díky preferenčním hlasům se dostal do zastupitelstva.

Shodovala se vaše představa o komunální politice se skutečností?
HR: Se smíšeným, protože jsem neměla s politikou ani se samosprávou žádné zkušenosti. Vše jsem musela nastudovat a to včetně zákonů, předpisů, pravidel. Shodou okolností jsem se ale stala místostarostkou zodpovídající za odbory, ke kterým jsem měla blízko: školství, životní prostředí, sociální odbor. Výsledky práce těchto odborů jsou myslím na první pohled patrné – opravené školy, školní hřiště, dokonalý systém odpadového hospodářství, regenerace zeleně, obnovené rybníky v majetku města, navýšení finančních příspěvků na sport a volnočasy mládeže a další.
MR: Ano, ale postupně i zde, na obcích, se začínaly objevovat praktiky z velké politiky a bohužel, mnohdy chybí zdravý selský rozum.

I když jste kandidovali za stejnou volební stranu, jsou některé problémy, na které se vaše názory různí? Jak to řešíte?
HR: Od řešení problémů jsou koaliční kluby, tam se mají problémy vysvětlit a dohodnout postup. A řešení? Optimální neexistuje. Pokud máte názor, o jehož správném řešení jste přesvědčena, hlasujete podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
MR: Je to jako v obyčejném životě.  Ne vždy máte na určitou věc zcela stejný pohled, ale záleží také na názoru ostatních členů rodiny, v případě politiky kolegů z klubu VPM a koaličních partnerů. Je ale samozřejmé, že při hlasování na zastupitelstva města můžeme hlasovat každý jinak, ovšem následky si doma nesu sám.

Kdo a čím vás přesvědčil, že už nekandidujete?
MR: Tato situace pomalu uzrávala s vývojem kulturnosti obecní politiky a myslím si, že  tři volební období je dostatečně dlouhá doba na ukončení této aktivity. Moje  profesní vytížení mám dostatečné. A na odpočinek od politiky se  s manželkou oba velmi těšíme Velmi se těšíme také na to, že si více užijeme svého vnuka.

Autor: Libuše Kolářová

Místo události:
18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU - ROZVOZ PIVA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ PROTIVÍN , - pracovní doba - 1 směna ráno od 6.00 nebo od 7.00 hod. , , Požadujeme: ŘP skup. C; praxe výhodou, profesní průkaz výhodou (zajistíme školení) , První kontakt na tel. 602 125 123 - domluvit si schůzku.. Pracoviště: Combinata s.r.o. - pracoviště protivín, Pivovar, č.p. 168, 398 11 Protivín. Informace: Luděk Roučka, +420 602 125 123.

Výroba - Výroba Ruční balič 13 200 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: CIZ, Náplň práce: ruční balení masných výrobků, Požadujeme: zdravotní způsobilost, fyzickou zdatnost (práce v chladu). Pracoviště: Ms-tek trade s.r.o. -pracoviště, Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Andrea Martínková, +420 777 191 190.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce PRACOVNÍK/ICE S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A ŠKOLNÍHO VĚKU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Možný nižší úvazek., Místo výkonu práce: Purkratice nebo Svatoplukova, Náplň práce: práce s dětmi předškolního věku: příprava na vstup do školy, volnočasové aktivity; práce s, dětmi školního věku: doučování, volnočasové aktivity; děti pocházejí ze sociálně vyloučených rodin, Kurz pracovníka v sociálních službách výhodou., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, Průběh výběrového řízení: Zájemce o pracovní pozici zašle životopis na adresu pisek@nadeje.cz, nejpozději do 28.6.2018. Na základě posouzení životopisu budou vybraní uchazeči pozváni na ústní, pohovor, Informace podává: Hana Šefránková, e-mail: vednab.pisek@nadeje.cz. Pracoviště: Naděje - pracoviště purkratice, Ke Statku, č.p. 1, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Šefránková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 75 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ SKUPINY B. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝHRADNĚ PRO OZP !!, - zkrácený úvazek - 4 hod/den , - pracovní doba: 5 - 9 hod. nebo dle dohody, řidičské oprávnění skupiny B, Kontakt: Jiří Motl tel. 722 250 287. Pracoviště: Jiří motl - provozovna žižkova tř., Žižkova třída, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Motl, +420 722 250 287.


Z turistů se na chvíli stali plavci dřeva.
22

Z turistů se na chvíli stali plavci dřeva

Prácheňské muzeum v Písku.

Písecká vojenská historie určená školákům

AKTUALIZOVÁNO

Při čelní srážce zemřel motocyklista

Besednice - Besednice - Na Českokrumlovsku v obci Besednice v sobotu 16. června ve 12.10 hodin k dopravní nehodě, která měla za následek smrt sedmačtyřicetiletého motocyklisty. 

Sportovní areál v Písku hostil druhý den krajské soutěže v požárním sportu

Písek - Po profesionálech, kteří zápolili v pátek, se na atletickém oválu v sobotu ráno sešli dobrovolní hasiči z celého kraje, aby poměřili síly v rámci krajské soutěže.

Písecká knihovna bude dva týdny zavřená

Písek - Od 18. do 30 června budou uzavřena všechna oddělení městské knihovny. Důvodem je revize knižního fondu. Knihy a dokumenty, které se měly v tuto dobu vracet, mají prodlouženou výpůjční dobu.

Studenti z Ústí zabránili odjezdu vlaku na budějovickém nádraží.

České Budějovice – Větší skupina studentů se vracela vlakem z vody. Polovina z nich nestíhala navazující spoj, jejich spolužáci a učitelé znemožnili vlaku včas odjet z Budějovic do Prahy. Učitelé a pracovníci drah nenašli společnou řeč a způsobili problémy dalším cestujícím.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT