Přitom pouze díky ní se Matouš před třemi lety dokázal sám postavit a napřímit a později pomalu začal zvládat chůzi a dokonce i sejde schody, což bylo dříve nemyslitelné. Aby mohl udělat další pokroky, rozhodla se mu pomoci populární kapela Mandrage. Matoušova rodina totiž sehrála v životě skupiny zásadní roli.

Populární hudebníci vystoupí bez nároku na honorář ve čtvrtek 6. srpna v letním kině v Příbrami. Výtěžek z koncertu, který pořádá nadace Chci pomoci, věnují celý chlapci. „Neznáme mnoho lidí, kteří by tak náročné procedury zvládali. Matouš je ale velký dříč a cvičí, co může. Jsme rádi, že jsme dostali možnost mu pomoci," říká František Bořík z Mandrage.

Michal Grill, hlava rodiny, učil angličtinu na gymnáziu, kde studovali František a Matyáš z kapely. Přestože se pak odstěhoval do Písku, v kontaktu s kluky zůstal. Pořádal totiž v nedalekém Velešíně minifestival Houpačka, na kterém Mandrage – ještě jako duo Matyáš a Víťa – vystupovali v letech 2003 a 2004. Výtěžek z festivalu putoval na podporu dětí postižených dětskou mozkovou obrnou, a to nikoli náhodou. Michalovi Grillovi se totiž narodil syn Matouš, který tímto postižením trpí.

„Nedlouho poté si Michal otevřel v Písku Pí local club, ve kterém kromě Mandrage opakovaně vystupovaly i všechny ostatní kapely, v nichž někteří z nás hrají. Po koncertech v Písku bývalo zvykem, že nás Michal všechny ubytoval u sebe doma, kde o nás pečoval lépe, než pořadatelé těch největších festivalů. Díky tomu jsme měli možnost seznámit se jak s jeho ženou Gábinou, tak i s jeho dětmi. A vězte, že tak skvělých lidí, jakými jsou Grillovi, je na světě jen málo," doplňuje bubeník Mandrage Matyáš Vorda.

Podle maminky Matouše její syn díky Adeli terapii už chodí, ale samozřejmě ne na delší vzdálenosti. „Mnohdy upadne, takže naším cílem je bezpečná kvalitní chůze a Matoušovým největším přáním je utíkat. Terapie nám vylepší i posílení zádových svalů, aby se mohla minimalizovala skolióza páteře, tak typická pro Matoušovo postižení. Syn má také poruchu řeči, i tu Adeli pozitivně ovlivňuje. Děkujeme Mandrage a doufáme, že i díky jejich pomocí Matouš po sezení na invalidním vozíku prošoupe první boty," říká Gábina Grillová.

Vstupenky na koncert stojí 350 korun. Děti do 13 let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma.