Ocenění v anketě si Písečák Michal Brousil velice váží. "Dalo mi to chuť a motivaci do další práce, nabilo mě to energií na tento rok," zhodnotil s tím, že první místo nečekal.

Titul mistra světa se mu podařilo loni obhájit. Michal Brousil vyhrál mistrovství světa už v roce 2019. Tehdy se konalo v Číně. Loni zabodoval na Světových hasičských hrách v Lisabonu, kde vyhrál nejen disciplínu TFA, ale také páku na pravou i levou roku. Při této soutěži se bohužel zranil, což ho na nějakou dobu vyřadilo z formy. "Utrhl jsem si prsní sval, takže jsem musel na operaci. Hodně dlouho jsem se dával dohromady, ale teď už to vypadá dobře," poznamenal s tím, že letos začátkem srpna ho čekají další světové závody, tentokrát v Kanadě. "V současné době sháním sponzory, abych se mohl zúčastnit. Zároveň se snažím připravovat, jak nejlíp to jde," doplnil.

Nejúspěšnější sportovec Písecka za rok 2022.
Nejúspěšnějším sportovcem se stal hasič Michal Brousil, mezi týmy bodovali Sršni

Světové hry jsou určené pro profíky. Vždy ob rok se střídají hry pro hasiče a policisty a hry pouze pro hasiče. Letos v Kanadě budou závody pro hasiče i policii. Michal Brousil se však zúčastňuje i závodů na domácí půdě. Jak zmínil, brzy se rozjede Český pohár, který je určený nejen pro profesionální, ale i dobrovolné hasiče.

Michal Brousil je hasičem od června 2010. K disciplíně TFA se dostal až díky kolegovi v práci. "Vzal mě na první závody. Hned se mi zalíbilo, že je to extrémní závod, kde si sáhnete na dno svých sil. Mám rád výzvy a rád posouvám hranice svých možností. Začal jsem se tomu tedy věnovat víc," uvedl a doplnil, že disciplínu TFA si dal na první místo v roce 2017, kdy poprvé vyhrál mistrovství republiky.

Michal Brousil vybojoval zlato na světových hasičských hrách.
Díky za reprezentaci Písku! Starostka uvítala na radnici hasiče Michala Brousila

K silovým sportům měl Michal Brousil blízko od studijních let. Na střední škole závodil v benchpressu, věnoval se také bojovým sportům. "Pak jsem začal běhat Spartan Race. Na světových hrách hasičů je přes čtyřicet sportů a když už tam jedu, chci toho zkusit víc. Loni jsem si například takhle přidal páku, kterou se mi podařilo vyhrát. Závodil jsem také v běhu do schodů," připomněl sportovec roku.

Výhodou disciplíny TFA je rozdělení do věkových kategorií. Dá se jí tedy věnovat dlouhou dobu.. "Závod je o silové vytrvalosti. Zatímco vytrvalost s věkem přibývá, síla možná ubývá. Věřím ale, že jsem pořád v top formě," uzavřel Michal Brousil.

Maximální nasazení v soutěži.
Nejtvrdší hasič světa je z písecké profi jednotky. Na sobě neustále dře

Vyhlašování nejúspěšnějších sportovců Písecka za rok 2022 se konalo v pondělí 3. dubna v koncertní síni Trojice v Písku. Tradiční anketu vyhlašuje Česká unie sportu za mediální podpory Píseckého deníku už více než dvacet let.