Zpráva o dítěti v babyboxu přišla ve středu večer na mobilní telefon také řediteli písecké nemocnice Jiřímu Holanovi. Bylo krátce po desáté hodině večer. "Na místo okamžitě vyrazily sestřičky z dětského oddělení s kočárkem a všemi potřebnými věcmi. Shodou okolností jsem byl zrovna ve voze, proto jsem se zajel na místo podívat. Chlapeček měl na sobě teplé oblečení a dupačky. Byl jsem překvapený, že jde o toho samého chlapce, sestřičky ho hned poznaly," uvedl ředitel nemocnice Jiří Holan a dodal, že malý Tobiáš teď zůstane několik dní v nemocnici. Vzhledem k tomu, že identita dítěte je známá, bude znovu probíhat opatrovnické řízení.

K opětovnému odložení chlapečka podle zakladatele babyboxů vůbec nemuselo dojít. "Orgán sociálně právní ochrany dětí si chtěl zřejmě ulehčit práci a čekal, že když to nezvládne maminka, tak alespoň babička, které chlapečka předali. Ani ona evidentně péči o dítě nezvládla," poznamenal Ludvík Hess. Podle něj je smutné, že jde o první případ dítěte v Česku, které bylo do babyboxu odloženo dvakrát.

Údajná babička malého Tobiáše, která ve středu v noci odložila dítě do babyboxu, se Deníku ozvala, aby vysvětlila situaci, která ji k odložení chlapce vedla. "Vychovávám od matky Tobiáše ještě jedno dítě, kterému budou dva roky a péči o takto malé už jsem nezvládla. Bohužel selhala matka Tobiáše, která mi lhala, že je Tobiáš synem mého syna. To ale nebyl důvod odložení. Matce Tobiáše jsem psala, aby se vrátila a řádně se o syna starala. Odpověděla, že nemůže, protože musí vydělat peníze, aby zaplatila alimenty na pět dětí, které nemá ve své péči," uvedla babička chlapce.

V píseckém babyboxu našel personál nemocnice před dvanácti lety také odloženou holčičku Gábinku, a to hned dva měsíce od zprovoznění schránky. „Je vidět, že písecký babybox má smysl,“ uzavřel ředitel Nemocnice Písek.

Schránka je vyhřívaná a plně automatická. Po stisknutí zeleného tlačítka se otevře a po patnácti vteřinách od umístění dítěte se sama zase uzavře. "Vše je neustále sledované online. Na zařízení je napojených několik lidí včetně mě prostřednictvím telefonních čísel a prakticky okamžitě se tak dozvíme, když je uvnitř dítě," popsal systém provozu schránky ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

Do babyboxů v Česku bylo od jejich zavedení v roce 2006 odloženo už 232 dětí, s podruhé odloženým Tobiášem číslo vzrostlo na 233. Z celkového počtu miminek bylo 106 chlapců. Každé z dětí umístěných do schránky dostane zlatý dukát od České mincovny.