Autorka měla k umění blízký vztah už od útlého věku: „Od dětství mne velmi ovlivnila díla mé mamky, akademické sochařky keramičky Marty Taberyové. Jemně propracované nízké reliéfy, částečně glazované, někde přecházející do bohaté modelace. Střídání promyšlených struktur s pečlivou podmalbou umocněnou barevnou harmonií glazur a lazur. Během studií přibyla úcta k řemeslu a poctivému přístupu k práci,“ říká Marta Tabery.

Po studiu na VŠUP se zabývala hlavně malbou s oděvní tématikou. „Ta je chápána spíš jako pracovní doplněk oděvní tvorby. Pro mne je však navíc nadnesenou linií, barevnou i materiálovou kompozicí přetvořenou dosavadní zkušeností. Vzniká tak zpověď doby, ovlivněné mými zážitky z cest po Asii, Evropě a Karibiku,“ pokračuje výtvarnice.

V samotné výstavě návštěvníci uvidí cyklus Mixed Colors. Pět obrazů malovaných na hedvábí bylo koncipováno pro Bienále u příležitosti Olympijských her v Pekingu. Soubor představuje pět olympijských kruhů, barev a bájných zvířat. Součástí výstavy je také kolekce drobnějších děl malovaných na hedvábí pro projekt Masarykovy Univerzity v Brně, určené pro ilustraci učebních textů. Dále pak díla znázorňující časový posun znamení ve zvěrokruhu.

„Moudrá rada spisovatele Jaromíra Tomečka: ,Malujte podle přírody, vše tam je, je důmyslná a Inspirativní. Nikdy Vás nezklame.“ Dala vzniknout dalším obrazům, jež bych nazvala Můj zvěřinec. Zákon přírody zde nenápadně parafrázuje lidskou společnost. Pro docílení mého záměru kromě olejomalby většinou malířské techniky kombinuji,“ dodává autorka.

Obrazy Marty Tabery můžete v Malé galerii Sladovny Písek vidět až do 28. července 2019.

Kristýna Barchini

Vizualizace lokality U Vodáka v Písku.
Jak bude v budoucnu vypadat lokalita U Vodáka? Přijďte říct svůj názor