Původně námořníkovi a později malíři Václavu Švejcarovi nebyl dopřán dlouhý život. Přesto stačil namalovat množství obrazů, které dokáží lidi oslovit, i když zřejmě každého jiným způsobem. Mohli se o tom přesvědčit desítky účastníků páteční vernisáže výstavy v galerii Portyč nazvané Poselství Václava Švejcara v obrazech uspořádané k nedožitým padesátinám umělce.
Václav Švejcar měl k umění zpočátku dost daleko, byl spíše technický typ. Po absolvování vysoké školy se plavil na lodích po mořích a oceánech. Při jedné plavbě ho však postihl zánět slepého střeva. Byl vysazen v Libérii, kde se podrobil operaci. Sám na událost později vzpomínal:
„Dostal jsem se do stavu, který jsem si zpočátku nedokázal vysvětlit, pokládal jsem to za chemické reakce mozku. Časem jsem ale přišel na to, že jsem si prošel „tunelem" sem a tam. Začal jsem vidět obrazy, které nejdou vyfotit, nejdou ani popsat a nevěděl jsem co s tím," vzpomínal na své začátky Václav Švejcar.
Po návštěvě jednoho ateliéru mu bylo jasné, že jeho představy jdou malovat. Ne náhodou se o Václavu Švejcarovi říká, že má dar vidět neviditelné a sdělit nesdělitelné.
„Já jsem Rak jménem a Václav se narodil ve znamení Raka, takže byl vlastně vodní živel spojený s vodami moří a oceánů," připomněl na vernisáži malířův dlouholetý přítel, kytarový virtuóz Štěpán Rak, a pokračoval: „Když došlo na lámání chleba, když mu šlo skutečně o života, když se dotkl druhého břehu, otočil se k malířství."
Václav Švejcar maloval nejen obrazy inspirované „tunelem", ale také motivy moře a lodí. Jedním z obrazů vystavených v Portyči je například válečná loď Římanů.
Malíř o svém umění říkal: „Snažím se, aby moje obrazy lidi uklidňovaly a uspokojovaly, abych do jejich duší přinesl trochu klidu a usmíření. Doba, ve které žijeme, je překotná a řekl bych až hrozná."
Obrazy Václava Švejcara budou v písecké galerii Portyč vystaveny do 24. ledna. Potom se výstava přestěhuje do prostor Kulturního domu v Písku, kde se ve dnech 26. až 27 ledna uskuteční pátý ročník Ezoterického festivalu.