VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malíř miloval moře, přestože nesplnilo jeho představy

Písek - O životě a tvorbě výtvarníka hovořila jeho manželka Michaela.

26.1.2013
SDÍLEJ:

Na snímku z vernisáže obrazů Václava Ševjcara v galerii Portyč v Písku jsou manželka Michaela a mladší syn MichaelFoto: Foto: Petr Lustik, jr

 Ještě dnes a zítra mají zájemci možnost prohlédnout si obrazy píseckého malíře Václava Švejcara v kulturním domě v Písku v rámci Ezoterického festivalu. Před tím byla výstava od začátku ledna otevřena v Galerii Portyč  pod názvem Poselství Václava Švejcara v obrazech.
Malíř a hudebník se své výstavy k 50. narozeninám nedočkal, před čtyřmi lety prohrál boj se zákeřnou nemocí. Mezi účastníky vernisáže se ale dostavil prostřednictvím videozáznamů  natočených během jeho poslední vernisáže v Galerii Chodovská tvrz v Praze a hlavně prostřednictvím vzpomínek manželky Michaely a přátel – kytarového virtuóza  Štěpána Raka a  Zdeňka Kaplana. Ten o Václavu Švejcarovi říká, že měl dar vidět neviditelné a sdělit nesdělitelné. Na některé skutečnosti z malířova života jsme se zeptali jeho manželky Michaely.

Vy jste strakonická rodačka. Václav byl z Písku. Jak jste se dali dohromady? Byla to tedy, jak se říká, láska na první pohled. Čím vás Václav okouzlil?

Těžko se to popisuje.  Podíváte se jeden druhému do očí a  hned víte, že k sobě patříte. Bývá to v romantických filmech, ale naše seznámení bylo takové. Přitahovalo mě Václavovo charisma, inteligence, smysl pro humor, charakter. Věděla jsem, že se na něho mohu vždycky spolehnout. Samozřejmě mezi námi byla i velká fyzická přitažlivost.

Pokud vím, seznámili jste se v době, kdy jste oba studovali v Praze, vy Vysokou školu ekonomickou a Václav ČVUT. Byl už tenkrát rozhodnutý jít na moře?

Ano, byl.  Václav se vyučil lodním mechanikem na učilišti v Děčíně a potom studoval Střední průmyslovou školu ve Strakonicích. Všechno své úsilí směřoval k tomu, aby se stal námořním důstojníkem.  Když dokončil střední školu, změnily se podmínky –  námořním důstojníkem se mohl stát pouze absolvent vysoké školy. Po odsloužení dvouleté vojenské služby proto Václav dále studoval, a to strojní fakultu na ČVUT v Praze.

Seznámili jsme se hned v prvním ročníku vysoké školy a mohli jsme spolu trávit celé další čtyři roky studentského života. To už Václav měl za sebou plavby nejen na říčních, ale i na zaoceánských lodích. Věděla jsem tedy, že chce být námořníkem a že se bude vracet na loď.

Smířila jste se s tím, že bude často mimo domov?

Bylo to pro mě těžké. Tenkrát ještě v době totality námořníci byli osm měsíců na lodi a zbylé čtyři měsíce v roce doma. Naše plány byly ale takové, že se vezmeme a jako jeho žena s ním budu jezdit na lodi.

To bylo možné?

Ano, bylo. Po dokončení vysoké školy a asi deset dnů po svatbě se Václav v Amsterodamu nalodil a já jsem si tady vyřizovala potřebné formality, abych za ním mohla co nejdříve odletět a doprovázet ho na jeho cestách. Ale vzhledem k měnící se politické situaci mně nakonec nebylo umožněno nastoupit  s ním na loď. To byl jeden z důvodů, proč Václav cestu předčasně ukončil.

Ale hlavním důvodem bylo to, že byl velmi rozčarovaný z podmínek na lodi. Představoval si vše víc idylicky, než byla skutečnost. V extrémních klimatických podmínkách byla práce na lodi velmi těžká. On chtěl hlavně vnímat krásu  moře. A po roce 1989 bylo možné svobodně cestovat, což nás oba lákalo. Protože došlo k těmto změnám, rozhodl se Václav nakonec dát výpověď. Vrátil se zpět do rodného Písku a začal se věnovat profesionálně olejomalbě – tak se mohl podělit s ostatními o obrazy, které v sobě nosil.

Jak dlouho byl na zaoceánské lodi?

Asi tři měsíce, z toho téměř polovinu času trvala cesta do Ameriky. Tam se posádka nedostala na pevninu a už jí čekala zase měsíční cesta zpátky. Na vlastní kůži se Václav přesvědčil, že idylka, kdy loď přijela do přístavu a stála tam týden, než ji naložili, zmizela. Přispělo k tomu hlavně to, že zboží se vozí v kontejnerech a nakládka i vykládka je velmi rychlá. Námořníci tak tráví většinu času přímo na moři.

Váš manžel býval spíše technický typ. Výtvarné schopnosti se u něj projevily až v dospělosti. Co se stalo?
Ano, výraznější výtvarné sklony se u Václava probudily až po prožitku nedaleko afrických břehů. Na lodi dostal zápal slepého střeva, byl vyloděn a operován ve velmi dobře zařízené americké nemocnici v Libérii.  Přesto mu lékaři po probuzení řekli, že prošel klinickou smrtí. Později Václav vzpomínal, že se dostal do stavu, který si zpočátku nedovedl vysvětlit. Vyprávěl mi, jak letěl obrovskou rychlostí světelným tunelem. Až později si uvědomil,  že  se ocitl na hranici života a smrti. Viděl obrazy, které nešly popsat ani vyfotografovat, později je proto začal přenášet jako obrazy na desku nebo na plátno.

A to byl začátek jeho cesty k malířství. Je zajímavé, že hned jeho první  obrázky byly téměř dokonalé, i když se malovat neučil. Seznámil se pouze s tím, jak používat malířskou chemii, ale jinak mu to malovalo samo. Vždycky říkal, že když si sedne k plátnu nebo desce, neví, co bude malovat, potom se zklidní, vezme do ruky štětec a teď použiji jeho slova: „Vždycky barvy rozpatlám na paletě a ono z toho něco vyleze."

Projevil se tento zlom také v jeho chování?

Určitě se začal více zajímat o umění, o věci mezi nebem a zemí, hledal a našel v sobě klid a také pokoru k vesmíru. Začal se setkávat s podobně orientovanými lidmi, četl knihy, stále se vzdělával, to vše ho jistě měnilo. Bylo mu dáno, aby se malování profesionálně věnoval dvě desítky let.

Myslíte si, že zanevřel na moře, když nesplnilo jeho očekávání?

Určitě ne. Moře miloval, byla to jeho velká láska, ale už ho chtěl poznávat jen jako turista, chtěl si ho užívat. A určitě si ho užil a já s ním. Když dal u námořní plavby výpověď, odcestovali jsme na půl roku společně do USA, kde jsme většinu času trávili u oceánu. Václav pozoroval moře a domů si přinesl obrazy, které potom maloval. Ale nejen moře, rád se potápěl, proto maloval i podmořské světy nebo hodně staré  lodě spojené s romantikou a dobrodružstvím.  Jezdila jsem s ním ráda, protože moře také miluji, v tom jsme skutečně byli naladěni na jednu strunu.  Později s námi cestovali i naši dva synové.

Zdědili vaši synové lásku k moři nebo umělecké sklony?

Když byli Václav a Michael malí, oba  hezky malovali. Teď, jak se zdá, se od malování trochu odklonili, ale ne úplně. U staršího Václava vztah k výtvarnému umění zůstal a oba se našli v hudbě. Není divu. Manžel byl nejen malíř, ale také muzikant, hrál na trumpetu, banjo, kytaru, flétnu a hezky zpíval, takže umělecké založení kluci zdědili po něm.  Mladší  Michael dokonce  hrál na kytaru na vernisáži výstavy obrazů svého otce v Jindřichově Hradci společně s naším rodinným přítelem, kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem. Nyní je Michaelovým koníčkem dýdžejing.

Autor: Libuše Kolářová

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Dělník energ.zařízení - zauhlovač, odstruskovač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Schopnost obsluhovat točivé a dopravníkové zařízení, fyzická zdatnost.. Pracoviště: Teplárna písek a.s., U Smrkovické silnice, č.p. 2263, 397 01 Písek 1. Informace: Milena Hauserová, +420 382 730 101.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 71. Poznámka: Kompletace a výroba automobilových sedaček a komponentů. Práce na montážních linkách, svářecích automatech apod., Nabízíme: příplatky, prémie, příspevek na ubytování stravování, možnost čerpání záloh na mzdu, Kontakt: tel. 775 994 844, email: stamont-pisek@seznam.cz, osobně v kanceláři:Pražská 489, Písek od 9 do 12 hod. po tel. domluvě. Pracoviště: Stamont-metal international, spol. s r. o.- faurecia components písek, s. r. o., Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Radek Šedivý, +420 775 994 844.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 85 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - roznášení obědů, Pracovní doba: 1 směna zkrácený úvazek pondělí-pátek 10:00 - 14:00 hod. , - pracovní poměr nebo dohoda o pracovní činnosti , - praxe v oboru výhodou, - vhodné i pro absolventy, Nabízíme: stravu zdarma , První kontakt: Mgr. Jan Andrlík tel. 778 010 289, nebo email: info@profi-dera.cz. Pracoviště: Profi-dera s.r.o. - restaurace na zvíkově, Žižkova třída, č.p. 492, 397 01 Písek 1. Informace: Jan Andrlík, +420 778 010 289.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) POMOCNÁ/Ý KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba pružná dle potřeby zaměstnavatele /možnost navázání na hromadnou dopravu/. Pracoviště: Hotel pecka s.r.o., 398 51 Sepekov. Informace: Milan Pecka, +420 603 814 979.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biatlonistka Gabriela Koukalová.

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Ilustrační foto

U Pasek někdo střelil srnce v době hájení. Pytláka hledá policie

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Strakonice - Nejvyšší soutěž na českém jihu našla druhého finalistu play off. Po Českém Krumlovu, kterému stačily v semifinále dva zápasy proti Veselí nad Lužnicí, se protlačil přes třetí bitvu s Milevskem také vítěz základní části, tým Strakonic.

V Bošovicích budou k vidění koně ve stáji i při tréninku na dostihy

Bošovice - Tradiční den otevřených dveří v dostihovém středisku Luka racing v Bošovicích u Písku se uskuteční v sobotu 24. března od 10 do 15 hodin.

Děti potěšily návštěvou i dárky seniory v diakonii

Písek - Už podruhé pomohl Rotary klub Písek seniorům v Diakonii ČCE – středisko Blanka v Písku.

Naboural auto v Kollárově ulici a ujel

Písek - Policie hledá svědky dopravní nehody, ke které došlo během noci z neděle na pondělí v Písku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT