Kroužek mladých hasičů má v Čimelicích dlouhou tradici. Přesto se vloni stalo, že ten dnes již předposlední, zanikl. Jeho obnovení se podařilo poměrně brzy, ale s novými členy. 

„Přijímáme děti od pěti let. Mám ale ještě jeden sen, a to sestavit přípravku, kde by byly ještě mladší děti společně s maminkami," svěřila se Anna Tesková. S dětmi se scházejí v klubovně místních dobrovolných hasičů každý pátek od 16 hodin, kde si malují a procvičují topografické značky, a v 17 hodin pak přecházejí do přilehlé sportovní haly, kde trénují sportovní dovednosti a hrají míčové hry. To platí pro zimní období.

Od jara do podzimu trénují venku, což děti nejvíce baví. „Předbíhají se, kdo bude první u hadice, a berou všechny úkoly strašně vážně. Zvlášť, když si vezmou na závodech uniformu, je na nich vidět, jak cítí velkou zodpovědnost, že reprezentují Čimelice, a jsou pyšní, že jsou hasiči," shodují se Anna Tesková a Matěj Směšný.

Vloni se sice děti teprve seznamovaly s hasičskou technikou, ale nevynechaly jediný závod. „První tři závody byly v květnu – v Křenovicích, pak bylo druhé okresní kolo závodů Plamen, kde si to děti vyzkoušely mimo soutěž, protože první kolo bylo předtím na podzim, a v Rakovicích, kde získaly druhé místo. V červnu se účastnily soutěže o Siko pohár Čimelice. V podzimním kole hry Plamen už byly děti celkově na 10. místě a ve štafetě dokonce na 4. a 5. místě," vyjmenovala Anna Tesková.

Letos plánují, stejně jako vloni v srpnu, týdenní soustředění ve Varvažově a chybět nebudou ani výlety. „Vloni jsme s dětmi byli na konci prázdnin v Přibyslavi na ukázce hasičských strojů a v říjnu nás pozval rybářský kroužek na výlet do Mydlovar do líhně jeseterů, na lovecký zámek Ohrada u Hluboké a do ZOO Ohrada," doplnili oba vedoucí.

Rodiče za kroužek neplatí nic, jen přispívají na výlety, na pobyt na soustředění a podobné akce. „Hasičské uniformy jsme dostali od místních dobrovolných hasičů, kteří je pořídili za peníze od sponzorů. Děti mají úžasné rodiče, kteří s námi spolupracují a jezdí na závody," dodala Anna Tesková. Snaží se dětem vštípit, že není důležité zvítězit, ale udržet si přátelský kolektiv, kde se může jeden na druhého spolehnout, což je při závodech i v životě úplně nejdůležitější.

Schůzky

Kroužek mladých hasičů v Čimelicích se schází každý týden v pátek od 16 hodin v klubovně místní hasičské zbrojnice. V zimě cvičí od 17 do 18 hodin ve sportovní hale, od jara do podzimu trénují především venku. Noví zájemci se mohou ještě hlásit, přibírají další členy.

Autor Stanislava Koblihová