„Zatím mohli lidé z celého světa pozorovat jejich hnízdění díky on-line kameře, ale další osudy mláďat nikdo neznal. Teď se snad podaří poodhalit tajemství odletu čápů na jih pomocí miniaturních vysílačů GPS, které jsme jim v jakémsi batůžku připevnili na tělo," uvedl vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov Libor Šejna.

V letošním roce se v Makově podařilo odchovat pět mláďat čápa, z nichž čtyři nejstarší mají od 24. června připevněné batůžky s vysílači. „Sledování cesty začne jejich odletem ze záchranné stanice, což by podle pozorování z posledních let mohlo být nejdříve ke konci července, spíše začátkem srpna," zmínil Libor Šejna.

V současnosti všech pět mláďat každý den několik hodin létá v okolí stanice, několikrát už odlétla i do nedaleké obce Čížová, kde odsedávala na komíny místní dřevovýroby. „Nocují zatím ve stanici," doplnil vedoucí stanice.

Projekt se připravoval dva roky. „Smyslem je zjistit a ověřit efektivitu péče o handicapy, úspěšnost vypouštění mláďat a dále sledovat jejich následné zapojení do volně žijící populace příslušného druhu. Toto vše nám sledování pomocí vysílačů umožní, pokud to ptáci přežijí," vysvětlil Libor Šejna s tím, že úhyny ptáků v prvním roce života v přírodě mohou být i více než padesát procent.

Vysílače, které mají čápi na zádech, jsou miniaturní a jejich váha nedosahuje většinou ani procenta váhy zvířete, což je zanedbatelné zatížení. „V našem případě byly použity vysílače o váze 27 g. Solární dobíjení zajišťuje panel zhruba 2x3 cm velký, který musí být umístěný na vyvýšeném místě, aby jej trvale nezastínila delší pera na zádech," informoval Libor Šejna. Zkušenosti ornitologů ukazují, že jak miniaturní zařízení, tak způsob jeho připevnění neovlivňují chování a život sledovaných ptáků. Naopak, takovéto vysílačky odkryly nejen neznámé detaily života ptáků, ale především přispěly k identifikaci hlavních příčin ztrát, mezi něž patří kolize s elektrickým vedením, ilegální lov a trávení, a to i v zemích Evropy.

Celý projekt je finančně náročný, jeden vysílač pro čápa spolu s další technologií přenosu dat stojí 48 tisíc korun. 

Již jedenáct let hnízdí v Záchranné stanici živočichů Makov handicapovaní čápi bílí. Za tu dobu odchovali 32 mláďat, která sama odlétla. Oba rodiče se do stanice dostali s poraněním křídla o dráty elektrického vedení a nemožností návratu zpět do přírody. Samec je zde desátým rokem. S první samicí odchovali dvacet mláďat, s druhou zatím dvanáct mláďat.