Jak se k záchranné službě staví veřejnost a obce okolo přehrady?

Řekl bych, že dobře. Některé obce v okolí nás i finančně podpořily. Jsou to Orlík nad Vltavou, Kovářov, Bohostice, Klučenice a peněžní podporu přislíbilo i Milevsko. O uplynulém víkendu jsme tady měli takové soustředění, se kterým byla spojena příprava stanoviště a rozvoz propagačních letáků. Zjistili jsme ale, že starosta Orlíku Jiří Štrajt to už vlastně rozdistribuoval za nás, takže lidé v kempech, když nás viděli, už věděli, o co se jedná, a my jsme jim jen doplnili nějaké informace. Z toho je myslím jasné, že podpora tady je. Co se týče veřejnosti obecně, zatím jsem se nesetkal s žádnou negativní reakcí.

Spolupracujete se záchrannou službou Středočeského a Jihočeského kraje. Jak to funguje?
Primárně máme smlouvu se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, protože jezdíme jako záchranná služba pod nimi. Stejně tak máme smlouvu i se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje.
A jak to bude fungovat? Každý rekreant, nebo kdokoli, kdo bude potřebovat pomoc, může zavolat klasicky na číslo 155. Pokud bude v oblasti Jihočeského kraje, dovolá se na dispečink do Českých Budějovic, pokud v oblasti Středočeského kraje, dovolá se na Kladno. Operační střediska se sebou pochopitelně komunikují a podle naší aktuální polohy si informaci případně předají a vyšlou nás tam.
V mnoha případech dokážeme být na místě dřív po vodě, než záchranáři v autě po silnici. Na naší lodi je stejně erudovaná posádka jako v sanitce. Tady akorát není lékař.

Druhou možností je, že člověk zavolá přímo na vaše operační středisko . . .
Ano, přesně tak. Pokud půjde o menší úraz a člověk kvůli tomu nechce volat 155, má dvě možnosti. Buď může zavolat na náš dispečink, tedy číslo 14 444 nebo 14 333, anebo počkat, až bude naše loď proplouvat danou lokalitou, a mávnout na nás. Budeme dodržovat jízdní řád, který je k dispozici ve všech kempech právě na propagačních letácích. Může se ale pochopitelně stát, že nás někdo zavolá, zdržíme se, a pak nepojedeme přesně.

Jaká bude posádka lodi?
Bude to pilot lodi a jeden záchranář, ale piloti jsou zároveň vzděláním zdravotničtí záchranáři. Takže na lodi budou dva záchranáři.

Kolik vás tu bude během léta působit?
Dohromady pětadvacet včetně pilotů. Máme asi deset pilotů a zbytek jsou čistě záchranáři. Slouží ale i na jiných, pozemních stanovištích, takže se musí prostřídat.

Jaký je váš rajón?
Máme vymezenou oblast od přehrady Orlík až po Žďákovský most. V případě vyžádání jihočeské záchranky a podle naší aktuální polohy jsme schopni dojet i na Zvíkovské Podhradí. To ale jen v případě, že se budeme nacházet v jihočeské části. Kdybychom tam jeli například z Loužku, tak to potrvá půl hodiny, čímž pochopitelně nedodržíme dojezdový čas.

Loni už jste na Orlíku působili také. Můžeme to nazývat jakýmsi nultým ročníkem. Jaké byly ohlasy?
Loni to bylo všechno hodně narychlo, o tom, že tady budeme, se rozhodlo v podstatě asi čtrnáct dní před zahájením letní sezony. Nebylo moc času na přípravu, ale nakonec se to nějak zvládlo. Nejde ani tak o to připravit lidi nebo vybavení, to je bez problému, ale horší bylo připravit loď, molo, ubytování a dostat to mezi veřejnost.
Potom v srpnu, když už si lidé zvykli, že tady jsme, tak nás docela hodně volali nebo si na nás mávli.

Kolik jste měli loni výjezdů?
Celkově kolem sto dvaceti, z čehož bylo asi deset výjezdů přes volání na 155.

Jaké jsou nejčastější příčiny volání?
Hodně často jde o alergickou reakci na bodnutí hmyzem nebo například háček na ryby píchnutý v prstu. Pak jde mnohokrát o zranění způsobená alkoholem. Měli jsme tady jedno tonutí, kdy kolegové v podstatě zachránili život, ale jinak šlo většinou o drobnosti. I když na druhou stranu alergická reakce není žádnou banalitou.

Jak vidíte letošní sezonu?
Pochopitelně záleží na tom, jaké bude počasí a kolik tady bude rekreantů. Myslím si, že nás budou využívat víc, že už o nás budou víc vědět a že se nebudou bát zavolat.
Rád bych na závěr poděkoval všem, kteří nás podpořili, a to řediteli Záchranné služby Středočeského kraje Martinu Houdkovi, řediteli Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Markovi Slabému, hejtmanovi Jiřímu Zimolovi a starostovi Orlíku nad Vltavou Jiřímu Štrajtovi.

Zdravotnická záchranná služba

Člun rychlé zdravotnické pomoci ve složení dvou zdravotnických záchranářů bude v provozu od pátku 29. června do 2. září. Dvakrát denně bude vyjíždět ze svého kotviště Loužek na objížďku po rekreačních zařízeních na přehradě Orlík.
Zastávky a orientační časy: Loužek (9.00 a 17.00), Popelíky (9.15 a 16.45), Orlík přehrada (9.30 a 16.30), Spálenka (9.45 a 16.15), Bor (10.00 a 16.00), Lavičky (10.15 a 15.45), Trhovky (10.30 a 15.30), Vystrkov (11.00 a 15.00), Podskalí (11.15 a 14.45), Radava (11.30 a 14.30), Pukňov (11.45 a 13.30), Velký Vír (12.00 a 13.15), Orlík obec (12.15 a 13.00) a Žďákovský most (12.30 a 12.45).