Lidé se u ní zastavují a květiny si fotí, někteří se zase usadí na nedaleké lavičce a užívají si pohled na barevnou krásu. „Byl to skvělý nápad, že nám tady ten záhon udělali. Je to nádhera. Sedí tady hlavně senioři a relaxují u rozkvetlých kytiček. Líbí se mi i květinové ostrůvky u silnice,“ neskrývala radost paní Marie, která v lokalitě bydlí.

Růžovobílých asijských lilií jsou v záhoně stovky. I proto lákají nejen pohledy, ale občas i nenechavé ruce kolemjdoucích. Některé z květin už jsou dokonce utrhané. „Vandalové se najdou vždycky. Velké problémy jsou u kulturního domu a také na nábřeží před úřadem práce, odkud mizí rostliny. Budeme muset přidat více květin, abychom vandaly převálcovali,“ zavtipkoval koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Dodavatel květin garantuje, že lilie bohatě pokvetou pět let. „Pokud se rostlina zlomí nebo se odtrhne její nadzemní část, tak v příštím roce je květina znovu schopná vykvést,“ upřesnil Ondřej Kofroň.

Až přibližně metrové lilie odkvetou, vyplní záhon letničky. Louka tak v závislosti na počasí pokvete zhruba od července do září. Ve městě jsou liliové louky už celkem tři. Kromě Bakalářů byly další dvě vysazeny loni na Mírovém náměstí a u promenády pod píseckým hradem. Jejich rozšíření ale zatím město neplánuje. Soustředí se na jiné skupiny zeleně.