V Milevsku poklesl aktuální zájem o byty v domech s pečovatelskou službou (DPS). Dokládají to čísla. Ke konci loňského roku bylo v pořadníku 78 lidí, nyní jich je po aktualizaci zájmu podle informací městského úřadu třicet tři. I to je ale podle slov starosty Zdeňka Herouta vysoké číslo.

„Měli to jako zálohu, kdyby se jejich zdravotní stav zhoršil," zamýšlel se starosta Zdeněk Herout, který má na starosti sociální oblast, proč v pořadníku výrazně ubylo lidí.

Stejný názor má i ředitelka Sociálních služeb města Milevska  Marie Jarošová. „Zájemci se dívají do budoucna, chtějí mít jistotu," konstatovala ředitelka s tím, že prozatím ještě chtějí zůstat doma.

V Milevsku se řídí při přidělování bytů novými pravidly. „Už přijímáme i lidi z okolních vesnic, aby nám byty nezůstávaly volné. Zrovna nedávno si to jedna paní, která už měla byt přidělený, na poslední chvíli rozmyslela. Nastupovala náhradnice. Byty zatím naplníme. Spíše bychom ale nyní potřebovali volné byty v domově pro seniory," konstatoval starosta, který se domnívá, že hlavní důvod, proč se zájem o DPS snížil, je péče rodiny.

„Podle mě je to správné.          V první řadě by se měla starat rodina  a poté další instituce. Trend, který byl nastavený –  někam schovat tyto lidi – už asi neplatí a to je dobře," dodal starosta.

Obyvatelka města Linda Stará si stejně jako Zdeněk Herout myslí, že rodina by měla být v péči prvořadá. „A pokud ji nezvládají, jsou tu domovy důchodů a podobná zařízení, která, myslím si, sice rodinu nenahradí, ale přesto hrají stále důležitější roli, protože lidé jsou velmi zaneprázdnění a na péči o své staré příbuzné nemají čas," řekla Linda Stará.

V Milevsku se nachází dva domy s pečovatelskou službou – v Libušině ulici, kde je 76 bytů, a v ulici 5. května je čtyřicet bytů. Podle ředitelky Marie Jarošové je doba, kdy se byt uvolní pro dalšího zájemce, pochopitelně různá, ale zpravidla několik měsíců.