Odborná porota také ocenila nové návštěvnické středisko na Olšině, které stejně jako stezku realizovaly Vojenské lesy a statky ČR, s. p. (VLS), a to v kategorii dřevěných budov.

Vyhlášení cen se konalo ve středu 28. dubna 2021 on-line. A jak rozhodla veřejnost na webových stránkách soutěže, nejlepší realizací velké dřevěné konstrukce putovala na jih Čech. „Projekt Naučné stezky Olšina byl v našich myslích už od roku 2016. Má podpořit hlavně ostatní funkce lesa, jako je funkce rekreační, turistická a vzdělávací,“ uvedl při vyhlášení Petr Král, ředitel VLS, který si kromě ocenění v podobě diplomu převzal také poukaz na 10 tisíc korun pro vítěze.

Naučná stezka kolem Olšiny nabídne po úpravách návštěvníkům lepší komfort.
Naučná stezka kolem Olšiny je uzavřena. Lesy prodlužují chodníky

Mezi dalšími oceněnými díly v šesti soutěžních kategoriích je např. veletržní pavilon, roubenka, rodinný dům nebo dřevěný interiér. Realizace i návrhy ve všech šesti kategoriích hodnotila široká veřejnost, v pěti kategoriích hlasovala také dvanáctičlenná odborná porota. Do šesti soutěžních kategorií se letos přihlásilo 65 dřevěných staveb a interiérů. Ty přilákaly pozornost 35 360 internetových návštěvníků a také 12 odborných porotců. Vítězové hlasování veřejnosti a poroty získali jako ocenění dubový diplom, odměnu 10 000 Kč a pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku 2021 v dané kategorii“. Cena byla připravena i pro vítěznou hlasující, která nejpřesněji odhadla skutečné vítěze soutěže. Za odměnu získala poukaz na dovolenou ve srubu v podhůří Orlických hor.

Podívejte se na video z vyhlášení vítězů:

Zdroj: Youtube

„Ačkoliv vítěz může být jen jeden, naše díky a uznání patří všem architektům, projektantům a investorům, kteří stejně jako my věří dřevu. I díky jejich umu a nadání se české dřevo, naše obnovitelná surovina proměňuje v krásné stavby, které chrání životní prostředí již svou pouhou existencí. I proto usilovně pracujeme na tom, abychom všechny naše soutěžící propagovali na našich komunikačních kanálech, v médiích i na veletrzích a přilákali k nim co největší pozornost veřejnosti,“ upřesňuje výhody účasti v soutěži Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život. 

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život s cílem podporovat využívání dřeva jako české významné obnovitelné suroviny. Záštitu projektu udělil ministr zemědělství Miroslav Toman, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a podpořily ji významné společnosti lesnicko-dřevařského sektoru.
Nadace dřevo pro život šíří již od roku 2005 osvětu o lese, dřevě a životním prostředí. Jejím posláním je podporovat využívání dřeva, díky kterému šetříme neobnovitelné suroviny, a tím chráníme životní prostředí pro další generace. Nadace ukazuje veřejnosti, že „dřevo je cesta“ prostřednictvím několika projektů. Mezi nimi jsou například soutěž Dřevěná stavba roku, studentská soutěž Stavby s vůní dřeva, vzdělávací program pro školy Do lesa s lesníkem, projekt Požární bezpečnost dřevostaveb nebo vzdělávací lesnicko-dřevařský portál MeziStromy.cz. Více informací naleznete na www.drevoprozivot.cz.