VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se vrátí do středověku. Do doby, kdy nebyla mrkev červená, ale jen žlutá

Kovářov /FOTOGALERIE/ - V Kovářově vzniká zážitkový park. Na návštěvníky tu čeká středověká vesnička, naučná stezka i divadlo pod širým nebem

17.7.2012
SDÍLEJ:

DETAIL. Kuláče srubů jsou vyhlazené hlínou. Foto: Deník/Klára Černá

Před námi se otevírá středověká vesnice. Dřevěné sruby kryté rákosem 
a vymazané hlínou vznikají 
u Kovářova na Písecku. Možná ještě letos v létě tu otevřou zážitkový park, který návštěvníkům divadelní formou představí život na přelomu 
12. a 13. století a nabídne jim naučnou stezku s interaktivními úkoly i dobové jídlo.

„Za každým domkem je zahrádka, na které rostou historické druhy plodin," ukazuje moje průvodkyně Kateřina Havránková. „Málokdo třeba ví, že tenkrát nebyla červená mrkev, ale jenom žlutá," vysvětluje, když vesničkou procházíme.

„Máme tady také dvě experimentální zahrádky, které jsme osázeli pouze osivem 
z výzkumného ústavu rostlinné výroby, kde uchovávají geneticky staré odrůdy," líčí Kateřina Havránková, majitelka pražské společnosti, která zážitkový park buduje. Osivo z genobanky se v Kovářově pokoušejí rozmnožit. Pěstují tu pšenici dvouzrnku, pohanku, len, čočku, ale také koření, které lidé ve středověku používali.

Každá scénická stavba bude vybavená – jako tomu bylo dříve – místem na spaní, topeništěm,  nářadím i nádobami na vaření.  „Domy budou 'obydleny' postavami znázorňujícími život ve středověku, tedy hrajícími jakési historické divadlo v přímém kontaktu s návštěvníky," popisuje Kateřina Havránková.
Dva sruby zůstanou nedokončené. „Tesaři v historických kostýmech na nich budou v rámci divadla  předvádět svou práci se sekerou," vysvětluje Kateřina Havránková. Příchozí tak uvidí, jak lidé své domy stavěli. „Budou také mít možnost vymazávat stěny hlínou nebo si zkusit přivázat snop na střechu," líčí Havránková, zatímco kousek od nás pracují tři ženy. Upravují prostor nedaleko domečků. Zážitkový park totiž ještě není dokončený.

Uprostřed vesničky už roste lípa. „Vysázeli jsme přes dva tisíce stromů a keřů. Jsou tady staré odrůdy ovocných stromů, které rostou hlavně na přístupových cestách, nebo třeba stromy, které z české krajiny už mizí – jilmy a habry," doplňuje Kateřina Havránková. Jak zdůrazňuje, přírodní složka hraje v areálu důležitou roli.

Míříme do přírodního amfiteátru, kde by od příštího roku mohli divadelníci začít hrát představení. Scenérie vypadá romanticky –  protékající potok a velké kameny pokryté mechem. Na stráň pracovníci umístí kulatinu, na které budou diváci sedět. „Když na stráň vylezete, krásně se vám otevře prostor před bývalou salaší," komentuje toto místo Kateřina Havránková.

Salaš je součástí naučné stezky, která vede celým údolím. Na pětadvaceti zastaveních budou děti plnit úkoly, prostřednictvím kterých se dozví zajímavosti o jihočeské přírodě. „Tady bude například skládání letokruhů stromů a zároveň měření výšky stromů," popisuje Kateřina Havránková, zatímco jdeme po naučné stezce. Z obou stran ji na zemi lemuje dřevo a na některých místech už je vyplněna přírodním materiálem, třeba šiškami. Majitelka plánuje, že po stezce budou moci návštěvníci chodit naboso.

„Tady plánujeme úsek, kde budou stopy zvířat, které se 
v okolí mohou vyskytovat," ukazuje Kateřina Havránková. „Zároveň zde bude malá stezka, kde budou děti stopovat zajíčka, jehož na konci uvidí," představuje stezku.

Do terénu pracovníci nezasahovali. „Smyslem je, aby si člověk přírodu 'zažil', dozvěděl se něco o ní," dodává Kateřina Havránková. „Když jsme jednotlivé texty k naučné stezce s pomocí odborníků sestavovali, i já jsem objevila věci, které jsem neznala. Prioritně bude stezka určená pro děti, ale i pro dospělé tu bude spousta zajímavých věcí," myslí si.   „Úkoly jsme vymýšleli sami. Celá stezka bude průchozí naboso, k tomu jsme se inspirovali v cizině. Tam je to velký trend. V západní Evropě a v Americe existují parky, které jsou zaměřené jenom na chůzi naboso," vysvětluje majitelka firmy, kde se s tím setkala.
Zážitkový park se rozprostírá na deseti hektarech a jeho součástí bude také pískoviště, brouzdaliště, interaktivní výstavní prostor i občerstvení. Lavice jsou u něj zatím složené. „Tam, jak jsou schůdky," ukazuje Havránková na část bývalého mlýna, „bude bohužel na první sezonu jen základní občerstvení, protože zatím nemáme stavební povolení na hospodu," vysvětluje.

Mlýn, který by se měl dočkat šindelové střechy, pochází ze středověku. „Byl vypálený za třicetileté války, poté ho obnovili, ale už se nejednalo o mlýn, ale o zemědělskou usedlost. Nicméně jsme našli doklady o tom, že trámy v jeho zachovalé roubené části pocházejí z doby po třicetileté válce. To dává místu punc historičnosti," říká.

Uvnitř obytného domu bude prodejna upomínkových předmětů a od příští sezony by v jeho sousedství měla být otevřena stylová hospoda, která nabídne ochutnávky placek, pečeného masa nebo různých kaší. Strava bude odpovídat historické době.

Společnost by ráda park částečně zpřístupnila ještě v letošním roce.  „Letos bychom rádi začali zkušební provoz, abychom otestovali, co se návštěvníkům líbí, co ne, a zda jsou tady místa, která potřebují vylepšit. Řádný provoz bychom chtěli zahájit v dubnu," předpokládá Kateřina Havránková, jejíž pracovníci začali v lokalitě Budař v Kovářově pracovat loni v létě.

Firma tu zaměstnává desítku lidí z blízkého okolí. „Až se to rozjede, tak předpokládám, že zaměstnáme kolem třiceti lidí," plánuje.
Vstupné by mělo být podle jejích slov nízké. „Určitě bych ani do budoucna nechtěla překročit sto korun pro dospělého člověka. Na otevření by to mělo být osmdesát korun. To je na celodenní pobyt slušné," myslí si.

V areálu budou k vidění také zvířata. „Ovcí máme zatím pět a kozy dvě. Ještě sem pořídíme kachny, slepice a určitě alespoň jednu krávu," jmenuje Kateřina Havránková, která vhodný pozemek pro vybudování zážitkového parku hledala dva roky. „Jezdili jsme všude možně podle nabídky realitních kanceláří 
a podle tipů od známých. Je velmi těžké najít lokalitu, kde nejsou vidět dráty vysokého napětí, kde netrčí silo nebo ruiny bývalého JZD," vysvětluje.

Lokalita Budař v Kovářově byla podle ní vhodná pro vybudování zážitkového parku 
z několika důvodů. „Vybrali jsme si ji proto, že tu pohled nic neruší, je relativně daleko od civilizace. Život ve středověku nejde předvádět na dohled současné zástavbě vesnic či měst. Také jsme chtěli  místo, kde bude voda, protože historické osídlení bylo vždycky u potoka nebo vodní plochy. A samozřejmě jsme hledali lokalitu, která bude hezká," říká majitelka společnosti Kateřina Havránková. „Když jsme sem přišli, hned jsme věděli, že zůstaneme tady," uzavírá.

Autor: Klára Černá

17.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 10 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní doba: 12hod. směny (2 denní, 2 noční,4 dny volna). , - Požadujeme: čistý trestní rejstřík, loajalitu, profesionální vystupování, samostatnost, ochotu učit se, pružnost, základy práce na PC., - Nabízíme: Řádné zaškolení, solidní jednání, finanční odměny, příjemný kolektiv, příspěvek na obuv., Kontakt: pí. Hadáčová tel. 777 793 256 nebo osobně na uvedené adrese, ale pouze od 9:00 do 12:00 hod.. Pracoviště: Čerpací stanice mol, 398 04 Čimelice. Informace: Ivana Hadáčková, +420 777 793 256.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - ZÁKLADNÍ VÝCHOVNÁ NEPEDAGOGICKÁ ČINNOST. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, trestní bezúhonnost, nutný ŘP sk. B, znalost práce na PC, středoškolské vzdělání v oboru, praxi min 2 roky, organizační a komunikační schopnosti, znalost sociální práce s cílovou skupinou seniorů, ergoterapie, arteterapie, bazální stimulace, smyslová aktivizace., Nabízíme:, 13. plat, příspěvek na životní spoření.. Pracoviště: Seniorský dům písek a.s., Čelakovského, č.p. 8, 397 01 Písek 1. Informace: Jaroslava Kučerová, +420 603 800 109.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 15 800 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní doba: 12hod. směny (2 denní, 2 noční,4 dny volna). , - Požadujeme: čistý trestní rejstřík, loajalitu, profesionální vystupování, samostatnost, ochotu učit se, pružnost, základy práce na PC., - Nabízíme: Řádné zaškolení, solidní jednání, finanční odměny, příjemný kolektiv, příspěvek na obuv., Kontakt: pí. Hadáčová tel. 777 793 256 nebo osobně na uvedené adrese, ale pouze od 9:00 do 12:00 hod.. Pracoviště: Čerpací stanice mol, 398 04 Čimelice. Informace: Ivana Hadáčková, +420 777 793 256.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti prodeje SPOLUPRACOVNÍK DO VINOTÉKY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do naší Vinotéky v Písku - VÍNO HRUŠKA - hledáme SPOLUPRACOVNÍKA DO VINOTÉKY., Pracovní doba: dohodou., , Nabízíme: pružnou pracovní dobu dle dohody, zaměstnanecké benefity, práci v příjemném prostředí nově zrekonstruované vinotéky, zajímavé platové podmínky včetně provizí , , Požadujeme: samostatnost, spolehlivost, schopnost dobré komunikace s lidmi, kreativitu, organizační schopnosti, ochotu učit se novým věcem; praxe v oboru výhodou, znalost vína velkou výhodou, znalost cizího jazyka výhodou, - místo je vhodné i pro absolventy (popř. studenty od 18 let), , Kontakt: zájemci zašlete životopis na email: quattroconebohemia@gmail.com nebo osobně ve Vinotéce.. Pracoviště: Provozovna - víno hruška, třída Národní svobody, č.p. 26, 397 01 Písek 1. Informace: Markéta Velková, +420 728 172 360.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
6

Čelní střet tří osobních aut u Šebanova má tragický konec

Keramický kroužek při ZŠ Mirovice.

V Mirovicích bude rodinné centrum

Senior zabloudil. Pátrací akce dopadla dobře

Milevsko - V úterý 20. března večer proběhla v Milevsku pátrací akce po pohřešovaném seniorovi (1939).

Dopadli zloděje, který přepadl banku v Třeboni a ujel na kole

Třeboň - Krátce po středečním poledni zažili v Komerční bance v třeboňské ulici Svobody nepříjemné překvapení. Do banky totiž vtrhl lupič (ročník 1990), který se se zbraní v ruce dožadoval vydání peněz.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

České Budějovice, Prachatice - Krajská veterinární správa SVS pro Jihočeský kraj (KVS) tímto uvádí, že v medializovaném případě týraného psa z Prachatic probíhají intenzivně úkony příslušných správních orgánů.

Řídil opilý a bez papírů. Policie ho chytla v Čimelicích

Čimelice - Čimeličtí policisté přistihli v úterý v podvečer mladého muže (1991), který usedl za volant pod vlivem alkoholu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT