„Lidé by nejraději sešli až k náplavce. I když nás jejich zájem  těší, musíme je odtud vyhánět.  Jsou tady různé mechanismy a mohlo by dojít k úrazu," konstatoval  umělecký sochař Jiří Kašpar.

Zvědavci mají  příležitost  sledovat práci umělců od zábradlí. Je to jen pár desítek centimetrů, takže doslova koukají sochařům pod ruce.  „Někteří s námi diskutují o námětech  soch a jsou i takoví, kteří nás zkouší ze znalosti písecké historie," směje se Jiří Kašpar.

Společně  s dalším uměleckým sochařem  Josefem Faltusem má letos zhotovit sedm soch z Písku. Šest jich bude na náplavce a sedmá, vynálezce František Křižík,  bude stát před Elektrárnou královského města Písku.

Slavnostní vernisáž se uskuteční v sobotu 18. května a sochaři věří, že i v případě  občasných dešťů termín stihnou. Zatím se z náplavky na řeku Otavu a město dívají neblaze  proslulý dobrodruh  Martin de Hoeff – Huerta,  socha připomínající  husitství a   král Václav I. Přibudou k nim Přemysl Otakar II. a rýžování zlata. „Chybět nebude ani dětmi oblíbené zvířátko. Letos to bude  lev z městského znaku," připomněl tiskový mluvčí Písku  Roman Ondřich.

Výběr námětů  není náhodný. Připomíná významné  osoby a události z historie města, které letos slaví 770 let od první písemné zmínky.