„Kromě Ostrovce, kde je 202 podpisů, to podepsali lidé z Mirotic, Vráže, Varvažova, Čížové, Smetanovy Lhoty, Bud, Rakovic, Čimelic a také členové Mysliveckého sdružení Smetanova Lhota. Všude slyšeli hluk z poledního květnového festivalu," konstatovala členka petičního výboru Jaroslava Janušková.  

Pro petici se rozhodli, protože se blíží datum 24. června, kdy ve varvažovském kempu začne čtyřdenní festival Highlander. „Organizátoři festivalu sice tvrdí, že se bude jednat o festival pro maminky s dětmi, ale nikdo jim to nevěří. Lidé už nechtějí zažít to, co minule,"  uvedla Jaroslava Janušková s tím, že někteří chalupáři už hlásili dopředu, že na víkend radši vůbec nepřijedou. Pořadatel festivalu Michal Nekvapil ale uvedl: „Festival bude zaměřený na rodiny s dětmi. Děláme i opatření, aby k šíření hudby nedocházelo."  

V nejvíce postižené oblasti bydlí druhý člen petičního výboru Tomáš Dvořák. „Nelíbí se mi to jednak z hlediska životního prostředí a jednak proto, že porušují vyhlášku obce Varvažov, podle které má být od 22 hodin klid," konstatoval. 

V pátek předal petici s podepsanými archy starostce Varvažova Evě Hospaskové. Ta ho pozvala na pracovní jednání, týkající se  právních možností ochrany před negativními vlivy technopárty, které se uskuteční v Písku 20. června.  Největším problémem je fakt, že podle novely zákona není hudební produkce považována za hluk

Hlasité venkovní hudební produkce typu technopárty ruší lidi z okolí Varvažova dlouhodobě. Akce na konci   května byla nejhorší.

Podle člena petičního výboru Tomáše Dvořáka se při poslední akci, která se konala na konci května, lidé čtyři dny nevyspali. „Je to boj s větrnými mlýny. Stěžovali jsme si telefonicky na policii. Policisté přijeli dohlížet na veřejný pořádek, ale vysvětlili nám, že podle novely zákona není venkovní hudební produkce hluk, takže s tím nemohou nic dělat. Přitom hluk v noci ještě víc zesílil," vysvětlil Tomáš Dvořák.

Petice je podle něj především preventivním opatřením, které bude sloužit i jako doklad, že hluk lidem vadí, k případným dalším stížnostem.
Mezi těmi, kdo podepsali petici, jsou i obyvatelé Varvažova. „Chápu je, nás to také zlobí. Vznik petice mě mrzí, protože jsme chtěli oslovit další obce a postupovat společně. Problém je   v tom, že se akce konají na soukromém pozemku a my do nich nemáme právo zasahovat. Pokuty za porušování naší obecní vyhlášky jsou směšné, když se jedná o první přestupek a pořadatelé se často střídají," uvedla starostka Varvažova Eva Hospasková s tím, že za poslední květnovou akci dostali pořadatelé za přestupek pokutu.

Má obavy i z další akce, která se má konat od 24. do 28. června. „Pořadatel tvrdí, že v noci hluk nebude, ale že počítá s hudbou do tří hodin ráno a pak s promítáním filmu. Tvrdil, že obešel ostrovecké občany a ti mu prý řekli, že jim hudební produkce nevadí," vysvětlila Eva Hospasková.

Vzhledem k tomu, že si    s řešením situace ve Varvažově neví rady, bude se v pondělí konat v Písku pracovní jednání s policií, okresním státním zastupitelstvím a odborem píseckého životního prostředí. Krajská hygienická stanice se z jednání omluvila, že se jich to netýká. Hudba není hluk.

Pořadatel plánovaného festivalu Highlander Michal Nekvapil považuje rozruch obyvatel za zbytečný. „Hudba nebude tak nabasovaná jako o čarodějnicích. Bude to jiný hudební styl, jako je reggae a podobně. Tentokrát bude polovina pódií krytých – se zastřešením a stěnami, aby se zvuk tolik nešířil a budeme hlídat nasměrování aparatury. Hodiny klidu budou od 4 do 10, kdy žádné produkce nebudou," ujišťoval Michal Nekvapil. Dodal, že se nebude jednat o technopárty, ani nebude hudební produkce nonstop jako minule.