Městská slavnost Dotkni se Písku se uskuteční dle tradice první víkend po 8. červnu, tedy od pátku 9. do neděle 11. června. Hlavní program se odehraje na Velkém náměstí, kde v pátek vystoupí Ben Cristovao nebo No Name, v sobotu pak Ewa Farna, Calin či Doctor P.P.

Bohatý program zaplní celé město. V Palackého sadech se tradičně zaměří především na střední generaci. Vystoupí tady například Hastrmani či Karel Kahovec, chybět nebudu myslivecké slavnosti. Naopak zahrada kulturního domu zacílí hlavně na děti. Na Fügnerově náměstí bude řemeslný jarmark, na kterém se podílí dům U Slona. Své aktivity připravuje také písecký dům dětí a mládeže. V letním kině bude v pátek pěnová párty, na Výstavišti tradiční pouťové atrakce. Během víkendu se představí řada místních spolků, organizací i škol, budou workshopy, trhy a mnoho dalšího.

V plánu jsou ale také novinky. Ta hlavní odkazuje k vorařství, jak prozradil ředitel pořádajícího Centra kultury města Písku Josef Kašpar. "Před kulturním domem se bude prezentovat stavba voru. Vorařství k Písecku patří a od loňska je navíc na seznamu UNESCO," nastínil ředitel. Na řece Otavě si přijdou na své také příznivci paddleboardingu.

close Poděkujte hasičům info Zdroj: Grafik redakce zoom_in Poděkujte hasičům

Městskou slavnost zakončí v sobotu večer ohňostroj. Historická ceremonie nebude v tomto roce součástí hlavního programu na Velkém náměstí, ale připomínka doby minulé chybět nebude. Koneckonců má městská slavnost dlouhou historii. Její počátky sahají až do období počátku vlády Marie Terezie. Kde se písecká tradice vzala, přiblížil ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek. "V době příprav rakouského útoku v závěru roku 1741 prosili Písečtí o ochranu Píseckou Madonu, vzácný deskový obraz ze 14. století umístěný na jednom z postranních oltářů v děkanském kostele. Slíbili, že bude-li město zachráněno, uspořádají každoročně děkovnou pobožnost," popsal historické události. Na památku osvobození města bez újmy na zdraví a majetku měšťanů se tak konalo první procesí 24. února 1743. Následující rok bylo ustanoveno, že se bude slavnost konat vždy první neděli po 8. červnu. "Jednalo se vysloveně o církevní slavnost, při které městští hodnostáři nesli baldachýn nad děkanem, jenž držel v rukou obraz Písecké Madony," pokračoval Jiří Prášek s tím, že v šedesátých letech 19. století se slavnost zesvětštila a pokračovala pak ještě odpoledne na městském ostrově.

V polovině 20. století se slavnost zrušila a obnovit se ji podařilo až v roce 1993 při příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Písku. V následujících letech se nedělní procesí stalo vyvrcholením každoroční dvoudenní městské slavnosti pořádané pod názvem Dotkni se Písku.

Jak bude tato červnová událost vypadat v příštích letech, je aktuální otázkou. Písecký radní pro kulturu Robin Mikušiak, který v minulosti sám slavnost pořádal, předložil nyní do rady města materiál týkající se budoucí podoby a rozsahu akce. Navrhuje mimo jiné vypsat výběrové řízení na pořádání slavnosti, které posledních dvanáct let zajišťuje centrum kultury coby městská organizace. Radní města přijali na svém posledním jednání usnesení, že chtějí v budoucnu pořádat akci většího rozsahu s očekávanou návštěvností kolem dvaceti tisíc lidí. Město poskytne dotaci ve výši tří milionů korun. Kulturní komise má však ještě za úkol zpracovat koncepci programu, kterou se radní budou znovu zabývat.