Poslední, čím obyvatelé okolních domů projevili svůj nesouhlas s výstavbou bytového domu, je petice adresovaná vedení města. Petenti, kterých je přes dvě stovky, požadují, aby samospráva hájila zájmy občanů. Jejich protestem se zabývali písečtí zastupitelé na svém posledním jednání. Jak uvedla místostarostka Písku Petra Trambová, žádost o změnu územního plánu už zastupitelé řešili. "Rozhodli jsme se zachovat stávající územní plán a nechali to na stavebním řízení, které probíhá," připomněla s tím, že i tentokrát navrhuje změnu územního plánu neschválit.

Rezidence Václavka má vyrůst na rohu ulic Nezamyslova a Libušina v lokalitě sv. Václav. Stavět ji chce společnost Energy Čenkov, která pozemek koupila už v roce 2010 právě se záměrem postavit zde čtyřpodlažní bytový dům, což není v rozporu s územním plánem. Dlouhodobě se snaží získat stavební povolení.

Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Písecka za rok 2021.
Kdo bude nejúspěšnějším sportovcem Písecka? Můžete posílat nominace

Podle autorů petice a obyvatel okolních domů do lokality vysokopodlažní budova nepatří. "Bytovka by byla v bezprostřední blízkosti rodinných domů. Jsme pro smírné řešení, ale chceme tam něco normálního," řekl Zdeněk Kostohryz, soused pozemku developera. "Chceme, aby tam stála stavba přiměřeného rozsahu," doplnil Pavel Tejnor.

Petice se také odvolává na původní urbanistickou koncepci, která v území umožňovala umísťování pouze rodinných domů. Ta ale podle úřadu územního plánování platila pouze do roku 2007. Od té doby pak dvakrát zastupitelstvo města potvrdilo, že na těchto pozemcích nepovažuje za prioritní pouze bydlení v rodinných domech.

Vizualizace Památníku holokaustu v Letech.
Romský památník v Letech na Písecku bude stát téměř 100 milionů korun

Zásadní, čeho se úřad pro územní plánování obává v případě schválení změny územního plánu, je majetková újma způsobená vlastníkům pozemku a z toho plynoucí náhrada škod, která by šla za městem. Písek si proto nechal zpracovat dva rozbory od právnických kanceláří, které se specializují na problematiku územního plánování, a oba posudky na riziko žalob poukazují. Kromě toho stále pokračuje správní řízení, do kterého by město svým rozhodnutím nemělo zasahovat.

S tím se ztotožnil zastupitel Luboš Průša, podle kterého by bylo nejlepší nezasahovat a nechat doběhnout stavební řízení. "Pokud bychom občanům nechtěli vyhovět, můžeme rozhodnout klidně hned, ale pokud ano, máme málo podkladů a musíme hledat kompromisní variantu," podotkl. Tu se nakonec zřejmě podařilo najít. Developer už před časem navrhoval protestujícím sousedům snížení bytového domu na tři patra. Tenkrát nesouhlasili, ale nyní na tuto variantu kývli i autoři petice. Zastupitelé toto řešení také posvětili a odsouhlasili změnu.