Zpřístupnění Legiovlaku se uskuteční v úterý 22. března v 10 hodin za přítomnosti významných hostů. Veřejnosti bude Legiovlak  přístupný  na hlavním nádraží v Písku zdarma každý den až do neděle 27. března. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.
Legiovlak se skládá z dvanácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. „Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918 –1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky," připomněl  Miloš Borovička, tiskový mluvčí Čs. obce legionářské.

Zájemci budou mít příležitost si prohlédnout vozy polní pošty, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského zrekonstruovaného na Slovensku, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak přijíždí do Písku na pozvání partnerů projektu Město Písek nejen 45. „Navazuje tak na výstavy pro školy a veřejnost z předchozích let," uvedl Zdeněk Říha, místopředseda místní organizace ČSBS.

Legionářské muzeum na kolejích budou mít příležitost prohlédnout si také zájemci z města a okolí.  Ve dnech 22. až 27. března bude stát na hlavním nádraží Legiovlak – projekt Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

Dvanáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat  o vše sami a ještě v pohybu. „Letos jsme vlak opět rozšířili o jeden vagon, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy. Máme dokonce i originální promítačku, která k těmto účelům sloužila našim legionářům, ta samozřejmě bude v expozici jen staticky," říká  tajemník projektu Jiří Charfreitag a vysvětluje: „Všechny naše vagony jsou sto let staré originály, které sice přímo nepřepravovaly naše legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu."

Návštěvníci si tak budou moct prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběčskou dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je  vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.

Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany  a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko.  Cílem Legiovlaku je připomenout opomíjené legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny zdarma exkurze s výkladem