Lávka je v majetku společnosti E.ON, která má na ní zavěšené plynové potrubí. Byla postavena v roce 1969 a i přes častou údržbu není v dobrém stavu. Majitel do tohoto zařízení již nechce investovat, zajímá ho pouze plynové potrubí, a to by bylo možné uložit na dno řeky. Lávku nepotřebuje a navrhl několik variant na řešení situace, nakonec se vykrystalizovaly dvě: společnost E.ON lávku pronajme či prodá, nebo ji jednoduše zbourá.

Kupujícím by měla být obec Čížová, na jejímž katastrálním území se lávka nachází. „Ani prodej, ani pronájem pro nás nepřicházejí v úvahu, v rozpočtu nemáme peníze," zdůraznil Tomáš Korejs, starosta Čížové. Jeho stanovisko podpořili čížovští radní. „Zbourání lávky by bylo pohromou pro pěší turisty a cyklisty," dodal Tomáš Korejs.

Koupi lávky odmítli také písečtí radní, i když je její další osud zajímá. E.ON se situací bude znovu zabývat. „Preferujeme opravu a zachování lávky, ale o konečném rozhodnutí se bude teprve jednat," uvedl včera Miroslav Točín, regionální manažer společnosti E.ON.

Další osud lávky je i nadále středem pozornosti zastupitelů Čížové i obyvatel této obce a zejména osady Borečnice. Oznámení společnosti je potěšilo. „Rada obce deklarovala, že jsme ochotni spolupracovat na variantě umožňující zachování lávky. V žádném případě není ve finančních možnostech obce ji opravit a provozovat," konstatoval včera starosta obce Čížová Tomáš Korejs.

Plynovou lávkou u Borečnice se zabývali také písečtí radní, ačkoli není na území města. „Neformálně nás oslovili z E.onu, že zvažují, co s plynovou lávkou dál. Argumentovali tím, že jsou firma, která má přepravovat plyn a elektřinu, nikoli udržovat lávku," konstatoval místostarosta Písku Jiří Hořánek.

E.on předložil městu osm variant, z nichž jedna, která se společnosti zdála nejvýhodnější, počítala s tím, že by se lávka zbourala a plynová roura umístila pod řeku. „Navrhoval jsem, ať rouru klidně přesunou pod řeku, ale lávku nechají stát. Nakonec to dopadlo tak, že E.on asi i pod tlakem médií usoudil, že lávku bourat nebude a bude ji dál udržovat a provozovat," pokračoval Jiří Hořánek.

Že by si lávku vzal do majetku Písek, zřejmě nehrozí. „Abychom měli lávku na cizím katastrálním území, to ne," doplnil místostarosta.
Osudy borečnické lávky pozorně sledují také ti, kteří ji využívají při vycházkách nebo cestách na kole. Sedláčkova stezka, která tudy vede, patří k nejfrekventovanějším a zejména o víkendech tudy projedou stovky lidí. „Doufám, že lidé, kteří budou o lávce rozhodovat, vezmou rozum do hrsti a udělají vše pro její zachování. V sobotu 30. května se zde pojede devátý ročník cyklovýletu Společně Sedláčkovou stezkou. Ten bude jistě bez problémů, ale další ročníky by mohly být ohroženy a pořadatelé by museli hledat novou trasu, nebo bychom museli řeku Otavu přeplavat," vyjádřil názor Jiří Tománek (56), který přes lávku jezdí každý víkend.