Lašovičtí z Kovářovska chtějí zpátky svoji hospodu. Místní petiční výbor doručil obci žádost, aby u nich restaurace znova fungovala.

„Já se jim snažím stále vysvětlovat, že se  tu nikdo neuživí a že bychom to mohli řešit klubovnou, kde by  mohli posedět a dát si pivo," řekl starosta Kovářova Pavel Hroch.

Lašovičtí se ale stále přimlouvají za hospodu. „Nemáme se kde scházet," řekl obyvatel osady Josef Skála, podle kterého byl objekt, kde se hospoda nacházela, kulturním místem. „Pořádali jsme tu maškarní a dětský karneval," vysvětlil.

Starosta a zastupitelé na posledním zasedání, kterého se Josef Skála zúčastnil, vypočítali, kolik provoz hospody stojí. Nájemné by bylo symbolické, dvanáct tisíc korun ročně, ale kvůli dalším nákladům a nutným výdajům podle nich šplhá celková roční částka za provoz až ke 105 tisícům korun. „A to jsem nevytočil ani jedno pivo," podotkl Pavel Hroch.

„Tak se v Lašovicích domluvte a přijďte říci, kdo to bude dělat. Myslím si, že ani jeden z radních nebude proti tomu, když někdo bude mít o provozování zájem. My mu to rádi za tyto peníze pronajmeme. Ale nikdo takový se nenajde kvůli nákladům," vybízel na zasedání starosta.

Josef Skála nedokázal odhadnout, zda se zájemce o provozování najde. Podle něj by měla obec nájemné snížit.

Hospoda v kulturním domě v Lašovicích je zavřená tři roky. „Provozovatel, který tam byl, odešel. Našli jsme nového, ale ten skončil, protože se nemohl uživit," připomněl  Pavel Hroch.

Budova kulturního domu je ve velmi špatném stavu a obec zatím neví, co by zde mohlo být.  Nyní jsou využity pouze garáže. V nich má svoji techniku místní dobrovolný sbor hasičů. „Kdyby se tam měla dělat restaurace, dva ani tři miliony korun to nespraví," zdůraznil starosta. Kovářovští uvažovali i nad tím, že by tu mohli postavit za pomoci dotace byty.


V Lašovicích se do konce  května uskuteční neformální zastupitelstvo, na kterém se budou využitím kulturního domu zabývat. V osadě podle slov Pavla Hrocha trvale žije asi osm desítek obyvatel, především důchodců.