Z dětí, které před deseti lety poprvé vystupovaly na vánoční besídce, jsou už dnes dospělí lidé. Tradice divadelních představení, která zpestřují adventní čas v Borovanech, ale pokračuje dál. Letos se opona v kulturním domě odhrne už podesáté.

A to nejen díky účinkujícím, ale také nadšeným rodičům. Mezi ně patří hlavně Ondřej Stejskal, který pro letošní rok připravil scénář pohádky s názvem Zatímco ty spíš. Jedná se o vyprávění otce dceři, ve kterém vystupují postavy Lásky, Závisti a Lenosti. „Inspirací k napsání pohádky pro mě byly mezilidské vztahy dnešní doby," říká autor.

Lásce se podaří napravit Závist a Lenost a společně vyráží mezi lidi. Cíl mají stejný jako původně jen Láska.

S nácvikem divadla začaly děti tento týden. „Je to později, než bývalo zvykem, ale věřím, že vše doženeme. Budeme se scházet dvakrát týdně," říká Ondřej Stejskal. Na place se představí devět dětských herců a dále konferenciér a vyprávěč.

Ondřej Stejskal oceňuje pomoc dalších nadšenců. Kostýmy opět ušije Jarka Haškovcová, s kulisami pomůže Lucie Černohorská, která bude mít na starosti i nápovědu, a o oponu se postarají Alena Klůfová a Jana Tomanová.

Ondřej Stejskal, který napsal scénář také k již odehraným pohádkám Svatba v pekle, Neposlušní andělé a Moderní perníková chaloupka, má k vystoupení velké přání. „Rád bych, kdyby se sešlo všech padesát herců, kteří účinkovali ve všech pohádkách. Chtěl bych jim veřejně poděkovat," dodává Ondřej Stejskal.

Starostka Ivana Dolejšková je za nadšení rodičů a dětí a obnovení tradice vánočních besídek, která se přerušila po uzavření místní mateřské školy, ráda. „Přála bych si, aby pokračovala minimálně ještě dalších deset let. A aby se do divadla začaly zapojovat i školkové děti," říká.

Premiéra pohádky se uskuteční v sobotu 12. prosince v 18 hodin v kulturním domě. Součástí vystoupení budou básničky v podání nejmenších dětí z obce a na klávesy jako tradičně zahraje Vojtěch Charypar.