„Ještě ve čtvrtek se v Infocentru objevilo asi 400 podpisů," informoval na facebookovém účtu založeném organizátory speciálně k referendu Ondřej Blažek. „Podpisů bude kolem pěti tisíc, než si lidé uvědomí, že petice už skončila," podotkl ve čtvrtek zastupitel Miroslav Krejča (ČSSD).

Nyní je již jasné, že město referendum uspořádá, a to na návrh přípravného výboru referenda při lednových prezidentských volbách. „Vyjdeme tak vstříc organizátorům petice," řekl starosta města Ondřej Veselý. Spojením dvou hlasování však město paradoxně neušetří. Naopak. Referendum se ještě o něco prodraží. Úspora nákladů byla přitom jeden z argumentů pro spojení obou hlasování. Hlasovat však společně, tak jako například při krajských senátních volbách, podle zákona nelze.

„Náklady na pořádání dvoudenních voleb v Písku činí 750 až 800 tisíc korun. V případě jednodenního referenda to tedy bude 350 až 500 tisíc korun. Přesné číslo se odvíjí také například od počtu lidí ve volebních komisích," sdělila tajemnice Městského úřadu v Písku Zlatuše Hofmanová. Referendum však bude ještě dražší. 

Zlevněním referenda při společném konání s prezidentskými volbami argumentoval při setkání s občany i starosta města Ondřej Veselý. „Za špatnou informaci se omlouvám. Bohužel podle zákona nelze mít v jedné volební místnosti dvě urny tak, jak tomu bylo například u voleb krajských a senátních. Budeme proto muset ustanovit zvlášť komise pro referendum. Problém pak může být například v okrscích, kde je hlasovací místnost v malém objektu a další už se tam nevejde. Oboje volby totiž musí mít vlastní hlasovací místnost, komisi, urnu a plenty," informoval starosta.

Právě o extra hlasovací urny, zástěny a další prostory se pořádání referenda ještě prodraží. „Odhaduji to tak zhruba na padesát tisíc korun," sdělila včera tajemnice úřadu Zlatuše Hofmanová.

Prezidentské volby se budou konat vůbec poprvé, takže si Písečtí ještě vyžádají stanovisko ministerstva vnitra. „Náš názor, že nelze hlasování sloučit, vychází ze stanoviska ministerstva k volbám v roce 2010. Zákony jsou však v tomto velmi podobné," podotkla tajemnice.

Městský úřad nyní přepočítává hlasy pod peticí. Vyhlášením referenda se bude zabývat zastupitelstvo 6. prosince. V té době už také snad bude jasné, jestli je otázka, na kterou lidé odpovídali v petici, pro referendum přípustná. Podle názoru krajského úřadu není. Podle stanoviska Ekologického právního servisu, který oslovil přípravný výbor referenda, je v pořádku. „Oslovíme ústav státu a práva, který je pro posouzení takového problému vysokou autoritou. Jeho názorem se pak budeme řídit," podotkl starosta.

Zastupitelé ve čtvrtek také schválili podání žádosti o dotaci na stavbu aquaparku na stávajícím místě. Ta by mohla činit maximálně třicet milionů korun. „O dotaci by mělo být jasno až v březnu či dubnu. Rozhodnutí, zda obdržíme dotační prostředky, tak referendum rozhodně neovlivní. Dotace bychom se prostě vzdali," zdůraznil místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Náklady na stavbu aquaparku pod hradbami činí 194 milionů korun bez DPH. Daň činí 39 milionů korun. Tu bude muset město zaplatit, pak ji ale získá od státu zpátky. 
  V referendu se lidé vysloví o tom, zda chtějí aquapark na místě současného bazénu nebo jinde v Písku.