Zahrádkáři v Mirovicích jsou letos spokojení. Úroda jablek je na rozdíl od loňska, kdy jejich moštárna stála, dobrá a mošt je sladký.  

„Letošní sezona vypadá dobře. K dnešnímu dni jsme vykoupili 38 737 kilo jablek, z toho asi osm tun ještě čeká na zpracování. Vyrobili jsme už 25 344 lahví moštu," uvedla předsedkyně místní organizace Českého zahrádkářského svazu Alena Jannacková.  

Jablka na mošt vykupují za tři koruny a už za ně zaplatili přes 116 tisíc korun. Není to ale ještě konečná částka, protože zahrádkáři stále jablka vozí. „Ze začátku byl mošt trochu kyselejší, protože lidé vozili většinou zelené odrůdy jablek. Teď ale vozí směsku jablek ze zahrad a mošt je sladší," doplnila Alena Jannacková. 
 Vyrobený mošt tady ještě sterilizují, takže se lépe uchovává. Prodávají lahev za 15 korun těm, kdo donesli jablka, a za 18 korun ostatním. Zatím počítají s tím, že budou moštovat ještě příští týden. Vše záleží na tom, kolik jablek ještě budou lidé ze zahrad nosit. „Máme tu stroje staré kolem šedesáti let, takže je to dřina, protože tu jsme ve věku kolem 70 až 80 let. Teď nás hodně potrápilo stáčecí zařízení. Mělo velkou poruchu," dodala Alena Jannacková.  

 Aby se mošt nezkazil, tak vyzkoušeli novou poloautomatickou plničku, kterou si pořídili loni za 63 tisíc korun. Město jim na ni poskytlo padesát tisíc korun. „Zkouška vyšla moc dobře, povedlo se nám při ní snadněji stočit 630 litrů moštu a žádný únik šťávy jsme neměli. Použili jsme nové třílitrové kartonové obaly s uzávěrem. A prvních pět jsme už prodali," svěřila se Alena Jannacková. '

S novou technologií ale chtějí počkat až na příští rok, dokud nenaplní skleněné lahve, které mají v zásobě. Moštárna je otevřená od 8 do 14 hodin každý všední den a od 8 do 12 hodin v sobotu.