Před šesti lety si Zdeněk Zunt koupil stavební pozemek u Svatého Václava. Plánoval, že na něm zbuduje rodinný dům. Od prvního kopnutí do země uběhly další tři roky a dům nejen že nestojí, ale Zdeněk Zunt chodí po soudech. Při prvních terénních úpravách totiž zjistil, že místo parcely si koupil od Lesostaveb Třeboň skládku.

„Specializovaná firma naměřila například čtyřnásobné překročení limitu pro arzen. Sanaci pozemku vyčíslily Lesostavby Třeboň na 3,6 milionu korun. Já jsem přitom za parcelu zaplatil milion korun, který stále splácím na hypotéku," říká nešťastný majitel pozemku Zdeněk Zunt.

Když zjistil, že na parcele stavět nemůže, chtěl se pochopitelně s firmou, která mu pozemek prodala, dohodnout. „Dva roky jsem strávil jednáním s firmou i městem, od kterého Lesostavby pozemky koupily, a pak je se ziskem prodávaly dál. Nedostali jsme se ale nikam. Firma přitom dva sousedy, kteří měli pozemky také zasažené, odškodnila. Mně ale řekli, že už uplynula tříletá promlčecí lhůta," popisuje jednání Zdeněk Zunt. Obrátil se tedy na soud. Ten se kauzou zabýval již dvakrát. Potřetí zasedne v úterý.

Lesostavby Třeboň, které v případě jednoho sousedního pozemku zaplatily sanaci  a majiteli druhého vyplatily odškodné ve výši necelých čtyř set tisíc, se ke třetímu vyrovnání nemají. Jejich ředitel Jaroslav Junek  kauzu odmítl pro média komentovat s tím, že ji řeší soud. Tam firmu zastupuje advokátka Andrea Žatková. Ke smírném řešení vyzvala obě strany při druhém stání i soudkyně Vlasta Slaninková. „Nemám od klienta žádné pokyny. Nedostali jsme žádné nabídky na vyrovnání," odmítla tuto variantu advokátka developera Andrea Žatková. Soudkyně po hodině a půl červnové líčení  odročila a vyzvala strany k dohodě.

„Protistranu jsme kontaktovali, ale bohužel jsme během tří týdnů k ničemu nedospěli. Navrhli jsme schůzku, tu ale doporučeným dopisem advokátka Žatková odmítla, že nemá konkrétní návrh. Přišli jsme tedy s variantou směny pozemků. Ani to se nezdálo advokátce dost konkrétní, takže jsme poslali přesné číslo parcely, kterou bychom chtěli, a k tomu stavební práce v hodnotě tři sta tisíc korun. Opět jsme dostali odpověď, že nejsme dostatečně konkrétní," podivuje se Zdeněk Zunt.

Soud, který pokračuje zítra, musí nejprve rozhodnout, zda je oprávněná námitka firmy o promlčení. „Uplatňování té námitky je nemravné," podotkla právní zástupkyně Zdeňka Zunta Jitka Třeštíková. „Už dlouho předtím věděli, že pozemek je zamořený. Měli k dispozici i studii odborné firmy," dodává majitel pozemku.

Na kraji Václavské předměstí, kde je parcela Zdeňka Zunta, byla před rokem 1989 skládka. Vyvážel se sem například odpad z galvanovny nebo Jitexu. Město na zamořených pozemcích vedle stavebních parcel plánovalo lesopark. Do plánu se ale dodatečně dostaly čtyři parcely, které už zasahovaly do zamořené oblasti.

Také město se s Lesostavbami pře, a to o vybudování chodníků, komunikací a veřejného osvětlení u parcel.  „Ještě nejsou vybudovány všechny rodinné domy druhé etapy," oznámil vlastníkům domů ředitel firmy Jaroslav Junek. „Do smlouvy si dali, že to postaví, až budou stát všechny domy. Chybí už jen ten můj. Takže já jsem nakonec příčinou toho, že lidé nemají chodníky. Otřesné," podotýká Zdeněk Zunt. ⋌