První říjen je Mezinárodním dnem seniorů, město a jím zřízené organizace připravily pro důchodce  kulturní a vzdělávací akce.

Seniorské dopoledne v budově stravovacího střediska  začne v pondělí  v 8.30 hodin. Od Kateřiny Kosové se zájemci dozvědí bližší údaje o Alzheimerově chorobě a také o tom, jak trénovat paměť. O sociálně aktivizačních činnostech pro starší lidi a zdravotně postižené bude hovořit Zuzana Staffová.  Zástupci Českého červeného kříže budou informovat o Akademii 3. věku, kterou pořádají již několik let, a také o dalších službách pro důchodce.

Na seniory v den jejich svátku pamatovalo také  Centrum kultury Písek (CKP). „Na  pondělí jsme v kinu Portyč připravili  projekci dvou filmů za minimální  vstupné. Na filmy se může přijít podívat i další veřejnost," uvedla Iveta Hodoušová, hlavní dramaturgyně CKP a vedoucí kin.

Od 10 hodin začíná  historické drama Mikoláš Aleš. Film v hlavních rolích s Karlem Högerem, Danou Medřickou, Zdeňkem Štěpánkem a Jiřím Plachým přibližuje   úspěchy i léta nepochopení malíře Mikoláše Alše. Vstupné pro seniory je 20 korun.

Odpoledne ve 14 hodin uvidí  návštěvníci kina Portyč jeden z nejnovějších českých filmů Vrásky z lásky, který vznikl pod režijním vedením Jiřího Stracha. V poslední  filmové roli se zde představil Radoslav Brzobohatý, jeho partnerkou  byla Jiřina  Bohdalová. Vstupné  je 30 korun.