Dramaticky dopadla pandemie koronaviru také na Centrum kultury města Písek. Na rok 2020 mělo v plánu uskutečnit přibližně 2500 kulturních pořadů a představení. Více než tisícovka z tohoto počtu ale musela být zrušena, mezi nimi například i oblíbená městská slavnost Dotkni se Písku.

Ředitel píseckého kulturního centra Josef Kašpar vypočítává dopady. „Dramaticky bylo omezeno kino, které pro naši organizaci generuje zajímavé tržby. Komplikace nám přineslo rušení divadelních představení především v rámci předplatného. Počítáme samozřejmě finanční ztráty v oblasti zajištění služeb a nájmů,“ dodává s tím že situaci alespoň trochu pomohlo první čtvrtletí minulého roku a také letní sezóna, kdy bylo možné některé plánované akce uspořádat.

Kultura se vzhledem k omezením přesunula do virtuálního prostoru. V závěru roku zorganizovalo kulturní centrum několik on line přenosů. „Především ten poslední pod názvem Tichá noc v Písku, na kterém účinkoval orchestr Virtuosi di Písek, se setkal s pozitivním ohlasem a poměrně vysokou sledovaností,“ doplňuje Josef Kašpar.

Náročný rok plný omezení ale podle ředitele písecké kultury přinesl i pozitiva. „Díky restrikcím jsme vyzkoušeli nový koncertní prostor v zahradě kulturního domu nebo Výstaviště, kde jsme spoluorganizovali gastro festival. Zkusili jsme operativně Galerii Portyč přesunout na velký sál kulturního domu,“ říká. Tým kolem písecké kultury se ale zapojil například i do trasování a pomáhal tak hygieně vyhledávat kontakty nakažených koronavirem.

Díky nucené pauze došlo i na některé důležité práce jako například oprava zadního traktu Divadla Fráni Šrámka. Finálně je hotova i kompletní projektová dokumentace na rekonstrukci letního kina.

Vyhlídky na kulturní život ale nejsou příliš růžové. Pořadatelé akcí s nadějí vzhlíží k jarním měsícům a akcím, které by se mohly konat ve venkovních prostorech. 

Jana Urbanová