Bývalou školu v Kučeři už brzy obsadí nájemníci. „Práce jdou do finále. Rádi bychom, aby se v říjnu uskutečnila kolaudace a koncem října nebo začátkem listopadu, aby se nastěhovali nájemníci," uvedl starosta Kučeře Bohuslav Bartůněk.

Úpravy vevnitř objektu jsou prakticky hotové, je tu i napuštěné topení. „Bylo by dobré, kdyby do zimy byly byty obsazené, i když některé venkovní úpravy budeme dodělávat třeba ještě na jaře, ale to provoz domu neovlivňuje," dodal starosta.

Bývalou školu obec za pomoci dotace přestavěla na osm bytů. Tři jsou 1+ kk, tři 2+ kk, jeden byt 2+1 a jeden bezbariérový. Většina z nich už našla budoucí nájemce. „Nyní máme dva volné byty 1 + kk," upřesňuje Bohuslav Bartůněk.

Budoucí nájemníci jsou povětšinou přespolní, ale brzy se stanou obyvateli obce. Kučeř si tak polepší nejen co se týče počtu trvale hlášených lidí, ale třeba i daňových příjmů. „Počítáme, že budeme mít okolo dvanácti lidí navíc," pochvaluje si starosta Bohuslav Bartůněk. K prvnímu lednu letošního roku tu žilo trvale 184 obyvatel.

Další peníze obec získá z nájemného. Díky tomu si tak mohla dovolit vzít si na přestavbu bývalé školy úvěr. Ročně bude Kučeř splácet půl milionu korun. „Na pokrytí úroků z úvěru budeme žádat o dotaci z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje," plánuje starosta.

Úvěr začínají Kučeřští splácet od poloviny příštího roku. Jedna splátka bude v červnu a druhá v prosinci. „Úvěr je na deset let, ale v případě, že budeme mít peníze, ho můžeme splatit dříve," dodal Bohuslav Bartůněk.

Bývalá škola bude vytápěna tepelnými čerpadly. Bydlet tu mohou lidé, kteří nepřekročí stanovený příjem. Rekonstrukce celkově vyjde na zhruba devět milionů korun.