Autor se i zde věnuje starým zločinům, které byly v 18. - 20. století spáchány na Šumavě a v Pošumaví. „V tomto pětidílném cyklu jsem popsal téměř padesát smutnýcha tragických šumavských příběhů, které se skutečně staly,“ uvedl Vladimír Šindelář.

Všechny příběhy vyhledalv jihočeských a západočeských archivech. „Materiálu by bylo dost třeba i na dalších pět knih, ale staré české přísloví říká, že v nejlepším se má přestat. To proto, aby šumavské zločiny čtenářům nezevšedněly,“ vysvětlil spisovatel. Ohledně další připravované knihy se tématicky zaměřuje na Písecko. Na první pololetí příštího roku chystá další svou knihu, tentokrát spíše vlastivědného žánru. Jmenuje se Toulky Píseckem a bude zahrnovat množství historií smutných i méně smutných.

„Čtenáři se tam dočtou například o mirotickém příteli W. A. Mozarta, o zpackané popravě v Mirovicích, o chyšeckých malířích, o sebevraždě orlického vrchního správce roku 1848, o dobývání Zvíkova v době bělohorské bitvy, o jihočeském pobytu Josefa Gabčíka nebo o bombovém útoku na sekretariát KSČ v Milevsku roku 1950,“ prozradil autor. Dodal, že kniha bude malým průvodcem po nevšedních příbězích píseckého okresu. „Protože, jak řekl jeden z klasiků 19. století, historie se skládá z historek,“ uzavřel Vladimír Šindelář.