Čtenáři detektivních příběhů píseckého  spisovatele a emeritního kriminalisty Ladislava Berana jsou zvyklí, že  jeho nová knížka se na trh dostane každoročně před Vánoci. Tentokrát autor i vydavatel čtenářskou veřejnost překvapili.

Ve středu odpoledne se v prodejně Elimu v Písku konal  křest krimi příběhů, které  Nakladatelství J&M vydalo  pod názvem Utopené  alibi. Kmotrem byl tentokrát Beranův kolega, šéf krajské kriminálky František Skabalík.

Na obálce knihy je fotografie jednoho z oblouků Kamenného mostu a  jejím autorem je  známý písecký fotograf Zdeněk Javůrek. Dvorním ilustrátorem  detektivek a dalších knih Ladislava Berana byl až do své předloňské smrti písecký výtvarník František Doubek. Tentokrát spisovatel pozval ke spolupráci rovněž Písečáka, akademického malíře Dalibora Říhánka. A byla to šťastná volba.

„Spolupráce s Láďou Beranem byla bezvadná. Jeho příběhy  jsou lidsky zajímavé a odehrávají se v prostředí, které velmi dobře znám," poznamenal Dalibor Říhánek.

Ve dvaceti povídkách Utopeného  alibi se čtenáři mohou těšit na skutečné kriminální případy, které s přehledem řeší  již důvěrně známí  kriminalisté, poručíci Mach a Studnička, jejich šéf kapitán Karas a další kolegové. Čtenáři jistě ocení i skutečnost, že nejde o nervy drásající  příběhy,  Ladislav Beran  píše své povídky s nadhledem a značnou dávkou humoru.

Hned po křtu knihy následovala autogramiáda. Stejně jako v předcházejících případech prvním ve frontě byl  Václav Český z Prachatic.    „Chodili  jsme spolu do školy a dokonce jsme  seděli v jedné lavici.  Moc rád ho opět vidím a jsem zvědavý na jeho názor," poznamenal Ladislav Beran.

Na podpis autora trpělivě čekala také profesorka píseckého gymnázia Marcela Tarabová s dcerou Lenkou. „Ladislav Beran patří  k našim oblíbeným autorům a  máme už slušnou sbírku jeho knih.  Příběhy se odehrávají v prostředí Písku, ale hlavně oceňujeme, že nejde o drastické  příběhy, ze kterých se valí spousty krve," řekla za obě ženy Marcela Tarabová.

Čtenáři  se ještě letos před  Vánoci dočkají  další novinky Ladislava Berana s názvem Jak přijít o vraha. Vrátí se opět detektiv Michal Moudrý, známý již například z knihy Vraždy v afektu.