Mirovická knihovna se vrátila do plného provozu

Mirovice - Provoz městské knihovny v Mirovicích se naplno vrátil do „předkoronavirových“ kolejí. Knihy se půjčují ve střediskové knihovně v prvním patře kulturního domu, v depozitní knihovně v domě s pečovatelskou službou i v dětské knihovně v areálu základní školy. „Čtenáři se mohou těšit na nové tituly v celkové hodnotě sedm tisíc korun, které byly zakoupeny z krajské dotace. K vypůjčení budou po katalogizaci a zabalení koncem června,“ informovala knihovnice Lenka Vlková. „Také naši prvňáčci nepřijdou o své pasování na čtenáře. Chci je pozvat na prohlídku dětského oddělení, předat jim čtenářské průkazy a drobné dárečky,“ dodala mirovická knihovnice. Do tradičně pestré a bohaté nabídky kulturních akcí zatím knihovna žádný příspěvek nemá, avšak všichni věříme, že se brzy vše znovu rozběhne. Už se těšíme na divadelní, filmové, cestovatelské, hudební i tvořivé programy pro veřejnost.

Letní terasa píseckého Divadla Pod čarou.
Písecká Podčára slaví letos dvacítku

V Letech oslaví den dětí

Lety – Dětský klub Lety společně s RC Mirovické Emko chystají Jarní slavnost ke dni dětí. Uskuteční se v pátek 5. června od 16.30 hodin v dětském klubu v Letech. Připravena budou taneční vystoupení, sousedský jarmark i opékání špekáčků.

Anglický písničkář James Harries vystoupí v Milevsku

Milevsko - Anglický písničkář žijící 25 let v Česku, který napsal skladby ke snímkům Lidice, Bobule, Snowboarďáci nebo Rafťáci, se vrací po pěti letech do Milevska. James Harries vystoupí ve čtvrtek 4. června v amfiteátru domu kultury a představí živě své nové album Superstition (Pověra). Koncert začíná v 19.30 hodin. Vstupné je 250 korun v předprodeji a 300 korun na místě.

Ilustrační foto
Kdo se narodil v písecké porodnici?

Vyučování bylo obnoveno, i když pouze částečně

Mirovice - V pondělí 25. května se do školních lavic za přísných hygienických pravidel vrátilo 70 procent žáků prvního stupně. Někteří žáci deváté třídy školu navštěvují již od 11. května třikrát týdně s cílem připravit se na přijímací zkoušky na střední školy. Pro ostatní žáky ze 6., 7. a 8. třídy připravuje Ministerstvo školství pravidla, za kterých budou moci i oni školu navštěvovat, pravděpodobně od 8. června. Nepředpokládá se však plnohodnotná výuka, ale pouze konzultace formou třídnických hodin. Školy byly uzavřeny v rámci celostátních opatření kvůli zamezení šíření nákazy novým koronavirem 12. března. "V Mirovicích byli žáci ve škole naposledy 6. března, pak jim začaly jarní prázdniny, které „trvaly“ celkem 11 týdnů. V mateřské škole byly děti naposledy v pátek 13. března. Od pondělí 16. března byla usnesením rady města uzavřena. Provoz byl obnoven po 10 týdnech, také 25. května," uvedla radní Mirovic Marie Hrdinová s tím, že možnost znovu navštěvovat školku využilo 30 procent zapsaných dětí. Školní docházka je pro žáky prvního stupně nepovinná, žadatelé z řad rodičů mohou až do 30. června pobírat ošetřovné a žák může i nadále využívat distanční formu vzdělávání. "Kombinací samostudia a online výuky se i nadále vzdělávají také žáci 6., 7., 8. a 9. třídy. Pravidelně aktualizované podklady k samostudiu jsou žákům k dispozici prostřednictvím školního systému Bakaláři nebo systému Microsoft Teams," dodala Marie Hrdinová, která je zároveň učitelkou na ZŠ Mirovice.

Hraniční přechod ve Slavonicích sice Česko otevřelo, dolnorakouská strana ho ale nechala zavřený.
Otevření hranic trable mnohým neulehčilo. A testy jsou potřeba dál

Galerie Portyč zve na výstavu

Písek – Ještě do soboty 30. května je v Galerii Portyč k vidění výstava Atelieru v Písku. Nabídne akvarely, pastely, kresby uhlem, enkaustiky, japonská kaligrafie, fotografie, ale i výsledky výtvarných dílen - linoryty (tisky na tašky) či svíčky. Vernisáž výstavy se nemohla uskutečnit, ale vždy od 14 do 17 hodin si zde mohou zájemci prohlédnout, co v loňském roce v Atelieru vzniklo.

Zvíkovské Podhradí přesouvá oslavy výročí obce

Zvíkovské Podhradí – Obec měla v sobotu 30. května slavit své výročí. Vzhledem ke koronavirovým opatřením byl tento termín zrušen a nahrazen jiným. Oslavy výročí obce se uskuteční 12. září.

Peníze. Ilustrační foto.
Fitko mělo namále, ale zůstává v nájmu

Restaurace v kulturním domě opět funguje

Mirovice - V pondělí 25. května se po osmi měsících znovu otevřela restaurace v kulturním domě v Mirovicích, i když je nutno respektovat dosud platná „koronavirová“ opatření. Předchozí nájemce činnost ukončil koncem září roku 2019. "Občerstvení při podzimních a zimních akcích na sále nebo v restauraci kulturního domu zajišťoval provozovatel restaurace z Masarykova náměstí v Mirovicích. Stále se nedařilo najít nového stálého nájemce," zmínila radní města Mirovice Marie Hrdinová. Po novém roce se nájemcem stal Jiří Hraba, který však kvůli opatřením k zamezení šíření nového koronaviru nemohl zahájit provoz v původně plánovaném termínu – v dubnu. "Čas vynucené uzavírky využil k vylepšení interiéru kuchyně, restaurace, terasy i zázemí. Pro hosty restaurace je připraven pestrý jídelní i nápojový lístek. Provozní doba je rozdělena do šesti dnů v týdnu. Nedělní provoz bude řešen až na základě poptávky veřejnosti a rozběhu sportovní činnosti v celém areálu. Hosté mají také možnost objednat si na soukromé akce sál s kapacitou 200 osob," doplnila radní města.