Vedení mirotické radnice se podařilo loni vyjednat  s Českou poštou kompromis, a to posunutí odpolední otevírací doby v pátek do 17 hodin. Bylo to však na úkor dopoledne, kdy se otevírací doba zkrátila o hodinu, tedy do 10 hodin. Přesto místní lidé podle starostky Martiny Mikšíčkové zcela spokojení nejsou. Ti, kteří dojíždějí do zaměstnání mimo Mirotice a nestihnou se vrátit domů v pátek před 17. hodinou, mají dál problém vyzvednout si doporučené zásilky.

Česká pošta nabízí možnost využití jiných provozoven s příznivější otevírací dobou. Tato změna ukládací pošty může být trvalá nebo jednorázová. Zájemce si může takovou službu vyjednat v místě zaměstnání nebo v tomto případě v Písku, kde je pobočka otevřená ve všední dny do 18 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin. Pro lidi z Mirotic to však znamená cestu dlouhou přes dvacet kilometrů tam a pak stejnou vzdálenost zpátky.

Další možností je průkaz příjemce. Na ten může adresátovi vyzvednout zásilku i někdo z jeho blízkých. Musí jen předtím společně na poště průkaz vyřídit. Háček je ale v tom, že když je zásilka určená do vlastních rukou a není jen obyčejně doporučená, poštovní doručovatelky na průkaz příjemce nic nevydají.

Nejistota, jak to bude s pobočkami pošt dál, trápí mnohé obce. Česká pošta je totiž oslovuje s nabídkou spolupráce v rámci projektu Pošta Partner, podle kterého  by se o zajištění poštovních služeb měla postarat obec. „Provozování poštovních služeb obcí vidíme se zastupiteli jednoznačně z ekonomického hlediska jako nesmysl," konstatoval starosta Orlíku nad Vltavou Jan Mára. Za uchování poštovních služeb v obci chtějí bojovat. Další nejbližší pošta je až v Čimelicích nebo Mirovicích, tedy téměř 15 kilometrů.

Otevírací doba v odpoledních hodinách:
Mirovice, Čimelice – do 16 hodin, kromě úterý
Mirotice – do 16 hodin kromě úterý, v pátek do 17 hodin
Orlík n. Vlt. – jen ve středu do 16.30 hodin
Písek – do 18 hodin,  v sobotu do 12 hodin

Hrejkovičtí chystají
jednání o poště

Hrejkovice – Stanovisko zastupitelů Hrejkovic je jasné – aby pošta v obci fungovala dál. Zda se obec zapojí do projektu Pošta Partner, ještě nerozhodli. Napovědět by mohlo pondělní jednání obyvatel obce se zástupci České pošty, které začne v kulturním domě v 19 hodin. Od něj si zastupitelé slibují, že dorazí co nejvíce lidí, aby se s projektem seznámili.

Hrejkovice patří k několika obcím z Písecka, které dostaly od pošty nabídku, aby se provozování pobočky ujaly. Pošta v Hrejkovicích sídlí v obecních prostorách a otevřena je ve všedních dnech od 8 do 10.30 hodin  a ve středu navíc ještě odpoledne od 13.30 do 16 hodin.

Sobotní provoz má městys zpět

Bernartice – Mnohaměsíční snahy Bernartických měly význam. Ti usilovali o sobotní navrácení hodinového otevírací doby, o kterou přišli v březnu 2014. Pošta to obhajovala úspornými důvody. Od loňského července mohou opět lidé přijít v sobotu na místní poštu. Ovšem ve všedních dnech přišli o část otevírací doby. „Jedná se o pět hodin," připomněl starosta Pavel Souhrada s tím, že pošta by stejně omezovala provoz ve všedních dnech. Takto to byl kompromis. Podle starosty je v sobotu pošta hodně využívaná. Městys Bernartice podle jeho slov zatím nedostal od pošty nabídku na zapojení se do projektu Pošta Partner. „Kdyby přišli, tak je vyhodím," dodal starosta.